Wyspa kuchenna jako element mebli kuchennych na wymiar – za i przeciw

Filed in Dom by on 11 lipca 2019 0 Comments

Pomieszczenia kuchenne z wyspą stają się coraz bardziej popularne w naszych domach. Moda na nie przywędrowała do nas z USA, gdzie w każdym domu w centralnym punkcie kuchni znajdowała się wyspa, stanowiąca zarówno miejsce pracy i rodzinnych spotkań. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla mebli kuchennych na wymiar, idealnie nadające się do dużych pomieszczeń. Więcej informacji zebra-studio.pl

Popularność rozwiązań wyspowych wynika także z aktualnych standardów przyjętych przez deweloperów nowych mieszkań, w których kuchnie są domyślnie planowane w formie aneksu z meblami kuchennymi na wymiar, a częściowo wynika też z możliwości przebywania i utrzymania stałego kontaktu z domownikami i gośćmi podczas gotowania i codziennych prac.

Kuchnia otwarta na salon daje nowe możliwości planowania zabudowy z meblami kuchennymi na wymiar, otwiera powierzchnię obu pomieszczeń, dzięki czemu zamiast dwóch ciasnych, mamy jedno przestronne. Świetnym, nowoczesnym i uniwersalnym rozwiązaniem łączącym obie przestrzenie jest właśnie wyspa jako element mebli kuchennych na wymiar. Dzięki zastosowaniu wyspy zyskujemy płynne, eleganckie przejście z kuchni do pokoju dziennego, które przy okazji posiada wysoką funkcjonalność.

Umieszczenie na wyspie od strony kulinarnej wyposażenia kuchennego, a z drugiej strony elementów dekoracyjnych salonu, sprawia, że wyspa kuchenna staje się integralną częścią obu pomieszczeń. Wyspa z meblami kuchennymi na wymiar może również stanowić wyraźny punkt oddzielający strefę roboczą od strefy wypoczynku. Można osiągnąć taki efekt poprzez zawieszenie nad nią wydatnego okapu, założenia w części kuchennej innej podłogi, niż w salonie, czy zastosowanie na wyspie barku do spożywania posiłków. Takie rozwiązanie o wiele zwiększa wydajność niewielkiej przestrzeni aneksu i jest bardziej funkcjonalne od zwykłego stołu, ponieważ zyskujemy cenną powierzchnię do przechowywania w meblach kuchennych na wymiar oraz miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków.

W dużych pomieszczeniach zamkniętych z meblami kuchennymi na wymiar powinno się stosować wyspę przede wszystkim wtedy, kiedy jest na nią wystarczająco dużo miejsca w centralnej części pomieszczenia lub przy zabudowie jednorzędowej. W ten sposób optymalizujemy przestrzeń, która z racji swoich dużych rozmiarów, stanowiłaby przeszkodę w wygodnym gotowaniu i skracamy dystans, który musielibyśmy pokonywać między urządzeniami. Jeżeli jednak wyspa miałaby stanąć jako krańcowy element zabudowy z meblami kuchennymi na wymiar, wtedy jej użyteczność spada i staje się ona elementem niekorzystnie wpływającym na ergonomię. Rozmieszczając sprzęt AGD naokoło centralnej wyspy, zyskujemy blat roboczy dostępny z każdej strony kuchni, pozwalający szybko przygotowywać wyjmowane z lodówki produkty i następnie wrzucić je do garnka, czy piekarnika bez niepotrzebnego wędrowania po pomieszczeniu z meblami kuchennymi na wymiar.

Każda kuchnia powinna zostać rozplanowana tak, aby korzystanie z niej było przyjemnością i żebyśmy oszczędzali nasz czas. Umieszczając na wyspie płytę kuchenną lub zlew, znacząco podnosimy komfort korzystania z kuchni, poprzez zastosowanie się do zasady trójkąta ergonomicznego – wszystkie sprzęty AGD powinny znajdować się na tyle blisko, by swobodnie z nich korzystać, jednak na tyle daleko, by ze sobą nie kolidowały. Wyspa z meblami kuchennymi na wymiar staje się wtedy rozwiązaniem wielu problemów przy planowaniu zabudowy, ponieważ całe wyposażenie znajduje się w optymalnej od siebie odległości, co znacznie ułatwi i przyspieszy proces przygotowywania posiłków.

Wyspa daje też możliwość zabudowania urządzeń w meblach kuchennych na wymiar, na które w innym wypadku nie starczyłoby miejsca w standardowej zabudowie – może to być chłodziarka do wina, dodatkowa lodówka podblatowa na napoje, mini barek, czy chociażby dodatkowy piekarnik.

Bardzo istotnym jest, aby zaplanować przyłącza do wyspy z meblami kuchennymi na wymiar już na etapie projektu. Należy koniecznie wziąć pod uwagę przyłączenie do wyspy urządzeń, do których trzeba poprowadzić przewody elektryczne w podłodze. Także w przypadku umieszczenia zlewozmywaka na wyspie, konieczne jest doprowadzenie wody i zamontowanie odpływu przed położeniem podłogi. Wyspa z meblami kuchennymi na wymiar może też oczywiście zostać potraktowana tylko jako miejsce do wspólnego spędzania czasu z rodziną i dekoracja w najnowszych trendach wnętrzarskich. Nie wymagając podłączeń, możliwości jej umieszczenia są praktycznie nieograniczone, a sama wyspa może stanowić mobilny element zabudowy z meblami kuchennymi na wymiar.

Czy jednak wyspa ma jakieś wady? W pomieszczeniach z aneksem z meblami kuchennymi na wymiar z pewnością mankamentem jest hałas urządzeń przy pracy dochodzący do salonu. Gdy zdarza nam się zapomnieć o włączeniu okapu, przeszkadzać mogą także zapachy i wysoka temperatura powstałe w trakcie gotowania. Przy salonie z aneksem trzeba też znacznie bardziej dbać o utrzymanie porządku w części kuchennej, ponieważ naczynia pozostawione na wyspie widoczne z salonu mogą wpływać na odbiór i poczucie zagracenia obu pomieszczeń. Niektórym osobom przeszkadzać może też fakt, iż wyspa zasłania sporą część zabudowy z meblami kuchennymi na wymiar. W małych pomieszczeniach wyspa może wpłynąć na ograniczenie swobody ruchu i zabierać potrzebną przestrzeń.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, można w pełni świadomie rozważyć, czy zastosowanie wyspy z meblami kuchennymi na wymiar będzie słuszne w naszym domu. Jest to rozwiązanie, które może istotnie wpłynąć na pracę w kuchni i wypoczynek w salonie, jednak ilość zalet wyspy znacząco przeważa nad wadami, co sprawia, że jest to opcja, którą powinno się brać pod uwagę zawsze, kiedy to możliwe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *