Usługi DDD – co kryje się pod tym skrótem?

Filed in Ciekawostki by on 22 lipca 2019 0 Comments

Specjalistyczne usługi często mają swoje równie specjalistyczne nazwy. Tak jest również w tym wypadku. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy, gdy słyszymy o usługach DDD to walka ze szkodnikami. I dokładnie w ten sposób w Polsce jest identyfikowana branża zwalczania szkodników (pest control). Czym jednak dokładnie są takie działania i z czym się one wiążą? Postaramy się rozjaśnić ten temat.

Deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja
Schemat usług DDD

Skrót DDD pochodzi od nazw usług składowych – dezynsekcji, deratyzacji i dezynfekcji. Czasami do tego zestawu dostawia się również czwarte „D”, czyli dezodoryzację. Zobaczmy teraz po kolei czym zajmuje się każda z wymienionych usług.

Deratyzacja – zwalczanie gryzoni

Deratyzacja to usługa mająca na celu zwalczanie szkodników będących gryzoniami, a zatem przede wszystkim myszy i szczurów. Czasami pod deratyzację „podciąga się” temat wyłapywania kun, ale generalnie jest to odrębna usługa i nie należy tego łączyć.
Deratyzacja jest realizowana przede wszystkim w budynkach mieszkalnych, przemysłowych, produkcyjnych, w hotelach, szpitalach, czy zakładach produkujących żywność, w skrócie – wszędzie tam, gdzie gryzonie są niepożądane. Usługa polega najczęściej na stosowaniu rodentycydów, czyli mówiąc potocznie – trutki. Truciznę wykłada się w karmnikach deratyzacyjnych, do których wchodzi gryzoń i pobiera truciznę. Inna metoda stosowana w ramach deratyzacji to wyłapywanie gryzoni, które odbywa się przy użyciu różnego rodzaju pułapek – albo klatek albo chwytaczy albo łapek lepowych.

Dezynsekcja – zwalczanie owadów

Dezynsekcja zajmuje się natomiast zwalczaniem owadów. Najczęściej zwalczane owady to karaczany (prusaki, karaluchy), pluskwy domowe, pchły, mrówki, mole, rybiki cukrowe czy gryzki. Pod tę usługę podchodzi również likwidacja gniazd os i szerszeni. Dezynsekcja to także zwalczanie komarów, czyli popularnie odkomarzanie, wykonywane najczęściej w ogrodach czy parkach.
Dezynsekcja jest wykonywana różnymi metodami, z których najpopularniejsza to oprysk. Pozostałe metody to zamgławianie (na gorąco lub ULV), żelowanie, czy mass trapping czyli wyłapywanie owadów przy użyciu specjalnych lepów.

Dezynfekcja – czystość mikrobiologiczna

Dezynfekcja zajmuje się zdecydowanie najmniejszymi ze szkodników, bo niewidzialnymi gołym okiem mikroorganizmami takimi jak np. bakterie. Dezynfekcja odbywa się metodami chemicznymi – przy użyciu dezynfektantów lub fizycznymi (najczęściej stosowana jest wysoka temperatura).
Dezynfekcję wykonuje się w obiektach i na powierzchniach, w których kluczowa jest czystość mikrobiologiczna, czyli np. w szpitalach i klinikach. Osoby prywatne czy wspólnoty mieszkaniowe korzystają z usługi dezynfekcji kiedy na przykład dojdzie do zalania jakiegoś pomieszczenia, na przykład w wyniku awarii kanalizacji. Usługą pokrewną i ściśle powiązaną z dezynfekcją jest dezodoryzacja.

Dezodoryzacja – likwidacja nieprzyjemnych zapachów

Ostatnia usługa do tej pory nie doczekała się swojego miejsca w nazwie branży, dlatego że najczęściej jest wykonywana równolegle z dezynfekcją. Dezodoryzacja to usługa mająca na celu likwidację nieprzyjemnego zapachu, najczęściej będącego wynikiem wspomnianego zalania, choć niekoniecznie. Dezodoryzację wykonuje się poprzez rozprowadzenie w pomieszczeniu (najczęściej metodą zamgławiania) specjalnych pochłaniaczy lub neutralizatorów nieprzyjemnych zapachów.

Usługi DDD – w trosce o Twoje bezpieczeństwo i komfort

Po lekturze tego tekstu jasne staje się jak ważną rolę pełnią usługi DDD w naszym życiu. Nawet jeśli jeszcze nie korzystałeś z takiej pomocy, to prawdopodobnie w Twoim budynku jest realizowana deratyzacja, a restauracja w której ostatnio jadłeś regularnie wykonuje monitoring szkodników, aby mieć pewność, że obiekt jest wolny od insektów. Z kolei jeśli szukasz kogoś kto świadczy takie działania polecamy firmę Purity: Pests która realizuje usługi DDD w Warszawie oraz okolicznych miejscowościach.
Dzięki zwalczaniu i kontroli szkodników możemy się czuć bezpiecznie w domu i w mieście, w innym wypadku współistnienie ze szkodnikami takimi jak szczury czy prusaki byłoby znacznie trudniejsze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *