Powszechnie panuje przekonanie, że ludzie czytają coraz mniej książek i spowodowane jest to głównie nową technologią (komputery, internet). Prawda jest jednak taka, że to właśnie te nowe technologie mogą powodować wzrost czytelnictwa. Kilka lat temu gdy Internet się dopiero rozwijał, użytkownicy wprowadzali do sieci to co uważali za potrzebne. Pojawiła się najpierw muzyka w formacie mp3, potem filmy kompresowane do odpowiednich wielkości a później przepisywali bądź skanowali oni książki do postaci elektronicznej. Te książki cyfrowe stawały się coraz bardziej popularne co szybko zauważyli producenci sprzętu elektronicznego i stworzyli specjalne urządzenia, które pomagały w ich czytaniu. Tak powstały czytniki ebooków. Obecnie urządzeń tego typu jest tyle na rynku, że ciężko się zdecydować który z nich wybrać. W dalszej treści artykułu pokażę na co zwracać uwagę podczas zakupu by nie przepłacić a mieć jak najlepszy model.
O ekranie słów kilka
Najważniejszą częścią e-czytnika jest jego ekran. Początkowo wszystkie czytniki ebooków były wyposażone w ten sam typ wyświetlacza jakim jest e-papier. Jest to rodzaj ekranu, który nie świeci (jak LCD) i wyświetla tekst bardzo zbliżony do zwykłej zadrukowanej kartki. Dzięki temu, że nie emituje on światła można czytać książki godzinami bez obawy o pogorszenie wzroku. Obecnie nie wszystkie czytniki ebooków wyposażone został w e-papier. Część z nich posiada ekran LCD jednak z powodów marketingowych firmy i tak nazywają je czytnikami książek, chociaż tak naprawdę są to tablety. Cena tych urządzeń jest bardzo atrakcyjna jednak jeśli chcemy czytać dużo ksiązek to nie warto takiego tabletu kupować bo może się to odbić na wzroku. Takie oszukane e-czytniki można kupić już za 200-300 zł. Urządzenia posiadające ekran e-papierowy są droższe i ich cena zaczyna się od 400 zł. Dla komfortu czytania warto jednak wydać trochę więcej.
Wielkość
Generalnie czytniki ebooków można podzielić na wielkie i małe gdyż standardowo występują 2 wielkości: 6 calowe i 10 calowe. Małe czytniki idealnie nadają się do noszenia ich cały czas przy sobie, czego nie da się powiedzieć o 10 calowych, które są o wiele większe. Duże czytniki doskanałe nadawać się będą do otwierania plików graficznych i schematów. Dodatkowo jeżeli ktoś zamierza czytać dużo publikacji w formacie pdf to lepszy będzie ten 10 calowy. Mniejsze e-czytniki mają problemy z wyświetlaniem i podziałem stron.
Bateria i pamięć
Bateria w czytniku ebook pozwala na przeczytanie nawet kilkunastu książek. Dzieje się tak dlatego, że energia pobierana jest tylko podczas zmiany strony, natomiast gdy już zostanie ona wyświetlona nie pobiera energii wcale.
Jeśli chodzi o pamięć to praktycznie wszystkie czytniki wyposażone są w 2 lub 4 GB pamięci. Jest wystarczająca ilość by zmieścić małą bibliotekę.
Pozostałe funkcje
Ponieważ większość rzeczy jest podobna w każdym urządzeniu, producenci zaczęli dodawać nowe funkcjonalności takie jak np.dostęp do sieci i przeglądarka internetowa. Okazuje się jednak, że większość tych funkcji jest tak naprawdę nieprzydatna lub nie działa zbyt dobrze. Wspomniana już przed chwilą przeglądarka działa niestety bardzo wolno, co powoduje, że przeglądanie stron jest męczarnią. Jedyną tak naprawdę dodatkową funkcją, która jest przydatna jest podświetlenie ekranu, jednak posiada je kilka modeli np. Kindle Paperwhite.
Podsumowując, jeżeli planujemy zakup czytnika ebooków to po pierwsze trzeba wybrać ten, który ma wyświetlacz e-papierowy. Po drugie nie warto brać urządzeń droższych z dostępem do internetu, gdyż jest on bardzo powolny. Po trzecie warto poszukać czytnika z podświetleniem gdyż wtedy pozwoli on na czytanie nawet w nocy.