Wybierając się do sklepu po nowe urządzenie elektryczne typu wiertarka, warto mieć na uwadze kilka podstawowych parametrów, które w przyszłości mogą decydować o użyteczności takiego narzędzia, na przykład w czasie przeprowadzania drobnych domowych remontów.
Każdy wie, że podstawowym przeznaczeniem tego typu sprzętu, jest wiercenie otworów w ścianach i innych rodzajach materiałów, zwłaszcza w metalu czy drewnie. Nie każdy pamięta jednak o dodatkowych funkcjach, jakie mogą pełnić praktycznie wszystkie wiertarki elektryczne i coraz częściej również te akumulatorowe. Możemy wykorzystywać je do wyburzania ścian – wiertarki z młotem udarowym, do mieszania zapraw murarskich lub farb, do wycinania otworów pod gniazdka elektryczne, polerowania lub szlifowania drewna czy do wkręcania i wykręcania wkrętów – wszystko zależy od doboru odpowiedniej końcówki. Wybierając nową wiertarkę warto zatem zapytać sprzedawcę o zakres możliwości pracy w przypadku konkretnego modelu urządzenia. Być może wcale nie jest nam potrzebny młot udarowy, ale już opcja wkręcania i wykręcania śrubek może być jak najbardziej przydatna.
Drugą kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest sprawa zasilania. Nowoczesne wiertarki coraz częściej wyposażone są w wydajny akumulator, co zapewnia nam większy komfort pracy – takiego sprzętu możemy bez problemu używać na przykład do pracy w ogrodzie, w garażu czy na działce, gdzie nie mamy bezpośredniego dojścia do źródła prądu elektrycznego. Oczywiście w tym przypadku moc urządzenia będzie ograniczona, ale do wykonania podstawowych prac typu wiercenie w drewnie czy wkręcanie wkrętów, powinna być ona zupełnie wystarczająca. Dla większości zwykłych prac domowych, wystarczające będą wiertarki o mocy około 500-700W. Do zastosowań profesjonalnych i do prac typowo murarskich, dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzeń zdecydowanie mocniejszych – tyczy się to zwłaszcza tzw. młotów udarowych.
Trzecią kwestią, jest cena. Z oczywistych względów wiertarki profesjonalne będą znacznie droższe od tych przeznaczonych do zastosowań domowych. Z drugiej jednak strony, wcale nie ma potrzeby kupna takiego w pełni profesjonalnego sprzętu, jeśli w przyszłości nie planujemy zajmować się remontami mieszkań lub budową domu. Dla majsterkowiczów-amatorów najlepszą opcją jest zakup uniwersalnego sprzętu o mniejszej mocy, ale na przykład z regulacją wielkości obrotów czy zmianą kierunku pracy samego wiertła. Moc nie jest tu kwestią najważniejszą, ponieważ zwyczajnie nie jest nam potrzebna – oferowana moc 500-700W wystarczy do wiercenia w betonie, trzeba tylko użyć dobrej jakości wiertła.