Podstawowym założeniem, dla jakiego wykonuje się bilans czterolatka jest sprawdzenie jego poziomu rozwoju, zarówno społecznego, fizycznego, jak i psychoruchowego. Poprzedni tego typu „sprawdzian umiejętności” miał miejsce, gdy pociecha miała dwa latka. Dzięki badaniom bilansowym lekarz pediatra może stwierdzić, czy na przełomie ostatnich dwóch lat pojawiły się jakiekolwiek odchylenia od normy – w postaci wad wzroku, postawy itp.
Bilans czterolatka – nie wolno go lekceważyć!
Czteroletnie dziecko jest ciekawym świata osobnikiem, o rozwiniętych sprawnościach ruchowych i manualnych. Aby jednak stwierdzić, czy rozwija się prawidłowo, konieczne jest przeprowadzenie specjalnych badań, które powinny mieć miejsce między 48. a 52. miesiącem jego życia. Maluchowi w tym czasie powinni towarzyszyć rodzice lub prawni opiekunowie, którzy będą posiadać przy sobie książeczkę zdrowia malucha wraz z kartami leczenia szpitalnymi czy aktualnie wykonywanymi wynikami badań, o ile malec w ostatnim czasie przebywał w szpitalu lub chorował na poważne dolegliwości. Na bilans czterolatka przyprowadzamy tylko i wyłącznie dziecko zdrowe!
Jak wygląda badanie bilansowe?
Podstawowym elementem jest mierzenie i ważenie dziecka i porównanie ich z siatkami centylowymi, jakie znajdują się w końcowej części książeczki zdrowia. Dzięki tym parametrom możliwe jest określenie, czy syn lub córka prawidłowo rosną i przybierają na wadze. Kolejnym elementem wchodzącym w skład bilansu czterolatka jest określenie ewentualnych wad jego postawy. Mowa w tym przypadku o powszechnie występujących skoliozach, koślawościach kolan czy płaskostopiu. Malec będzie miał również zmierzone ciśnienie krwi oraz zostanie przebadany pod kątem okulistycznym, logopedycznym i laryngologicznym. Jakiekolwiek odchylenia w tym zakresie będą podstawą do przeprowadzenia konsultacji ze specjalistami. Pediatra podczas badania dokona również wglądu do wykazu przeprowadzonych szczepień.
Wywiad z rodzicami – ważny element badania
Podczas krótko trwającego bilansu czterolatka, lekarz nie będzie w stanie wychwycić wszystkich nieprawidłowości. Dlatego tak istotnym elementem badania jest wywiad z rodzicami. Pediatra może zapytać, czy malec potrafi odpinać guziki, czy samodzielnie się ubierze, czy rozumie treść kierowanych poleceń itp. Wszystkie te informacje dadzą specjaliście obraz, czy przedszkolak pod kątem fizycznym i intelektualnym rozwija się prawidłowo. To również czas, w którym rodzice mogą porozmawiać na temat dręczących ich wątpliwości czy problemów, jakie zauważyli u swojego potomstwa.