Jak pokazują dane statystyczne podawane do publicznej wiadomości przez Policję, najwięcej wypadków dochodzi w wyniku czołowego zderzenia samochodów. Dlatego dla bezpieczeństwa swojego i własnego dziecka, zaleca się, aby foteliki samochodowe montowane były tyłem do kierunku jazdy.
Wielu rodziców wychodzi z założenia, że kupując dobry jakościowo model fotelika, może przewozić w nim swoje dziecko przodem do kierunku jazdy, Specjaliści z tej dziedziny są jednak innego zdania. Nawet wysokiej klasy fotelik samochodowy nie pozostaje bez ryzyka. Dlatego znaczne grono rodziców przewozi swoje pociechy przodem do kierunku jazdy, uznając to nie tylko za wygodne, ale również w pełni bezpieczne. Jednak jest to przekonanie całkowicie mylne. Wystarczy wziąć pod uwagę prawa fizyki wynikające ze zderzenia dwóch samochodów oraz fizjologię dziecka, aby szybko zrozumieć swoje błędne myślenie. Odcinek szyjny kręgosłupa smyka jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, jakie mogą być wywołane podczas gwałtownego ruchu, do jakiego dochodzi na wskutek zderzenia – wtedy gdy ramiona są przytrzymywane przez pasy fotelika samochodowego.
Prawa fizyki jednocześnie wskazują, że podczas zderzenia czołowego, bezpieczniej dla dziecka będzie wtedy, gdy będzie ono przewożone tyłem do kierunku jazdy, gdyż siły wytwarzające się podczas uderzenia, kierują się na tył fotelika samochodowego, zaś cała energia w sposób równomierny rozkłada się na głowę, szyję oraz tułów. W odwrotnej sytuacji, czołowe zderzenie fotelika samochodowego ustawionego przodem do kierunku jazdy sprawia, że cała energia rozkłada się inaczej – zarówno po konstrukcji fotelika, jak i elementach zabezpieczających oraz ciele maluszka.
Jeszcze do niedawna foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy nie były zbyt popularne i wśród rodziców nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Wielu z nich wychodziło z założenia, że sposób ich montażu jest nie dość, że bardziej pracochłonny, to jeszcze zajmujący znaczą część powierzchni w samochodzie. Wątpliwości opiekunów budził również fakt, czy maluszkom w nich byłoby wygodnie, czy nie będą miały zbyt mało miejsca na nogi, a także czy w przyszłości nie będzie doskwierać im choroba lokomocyjna. Foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy dla wielu rodziców były również synonimem niskiego komfortu i satysfakcji z podróży.
Mając na względzie wszystkie zalety tego rodzaju rozwiązania zaleca się, aby dzieci przewozić tyłem do kierunku jazdy możliwie jak najdłużej, oczywiście mając na względzie zalecenia producenta dla konkretnego modelu.
wielotematyczny blog informacyjny
To straszne jak niska jest świadomość rodziców. A przecież ruch samochodowy jest z roku na rok coraz większy..