Dlaczego nie warto zwlekać z wymianą opon?

Filed in Motoryzacja by on 16 lutego 2017 0 Comments

To nie ma znaczenia, jakim rodzajem auta się poruszasz – podczas jazdy samochód zawsze musi być w dobrym stanie technicznym, aby uniknąć problemów na drodze. Tak, wypadki są nieuniknione, ale na pewno można coś zrobić, aby ustrzec się ich na tyle, ile to możliwe. Awaria opony jest jedną z rzeczy, których nie chcesz zaznać, gdy jesteś w trasie. Rodzaj opon, jakich używasz i sposób jazdy, który stosujesz pomogą ustalić, jak długo twoje opony mają szansę posłużyć. Ważne jest, aby być czujnym i wiedzieć, kiedy nadszedł już ten czas, że trzeba wymienić opony w celu uniknięcia nieszczęśliwych wypadków.

Wymiana opon? Nie czekaj na ostatnią chwilę!

Jeśli widzisz oznaki skrajnego zużycia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz opony (tzw łyse opony), zdrowy rozsądek będzie Ci dyktować, że powinieneś je zastąpić w najwcześniej możliwym terminie. Niektórzy ludzie czekają do ostatniej chwili – i dopiero gdy widzą włókna stalowe wystające z gumy z wielką łaską decydują się na wymianę. Nie rób tego w ten sposób. Przecież tak czy inaczej opony trzeba wymienić, tak więc na co czekać? Jeśli wymieni się już je teraz to nie będziesz wystawiał swojego i innych życia na niebezpieczeństwo.

montażownica do oponKiedy jeszcze mieć się na baczności?

Trzeba też zwrócić uwagę na sam bieżnik. W niektórych krajach, minimalna głębokość bieżnika opon powinna wynosić 1,5 mm. Jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza to należy natychmiast zmienić opony. Warsztaty posiadają profesjonalne wyposażenie, takie jak montażownica do opon i wiele innych, dzięki którym można w łatwy i szybki sposób się z tym uporać. Trzeba także sprawdzić różne części opon, ponieważ mają tendencję do zużywania się różnych obszarach. Ponadto, trzeba obserwować ogólną wydajność. Jeśli np. hamowanie twojego samochodu zaczyna się wydłużać – to może być znakiem, że już trzeba wymienić opony. Jeśli masz wątpliwości, nie wahaj się skontaktować się z mechanikiem.

Dzięki temu, że nie będziesz zwlekał z oponami możesz wiele zyskać:

  • komfort psychiczny, że masz tą kwestę pod kontrolą,
  • oszczędność pieniędzy, gdyż nie musisz na szybko załatwiać warsztatu i możesz znaleźć lepsze ceny,
  • minimalizujesz szansę na doprowadzenie do wypadku.

Jeśli to zaniedbamy o terminowej wymianie będzie jak zwykle „gdy zima zaskakuje kierowców”. Wystarczy też pomyśleć o tych niekończących się kolejkach do mechanika – gdy nagle spadnie śnieg i wszyscy zdecydują się w jednym momencie na wymianę opon. Zwróć jednak uwagę na wybór warsztatu i zleć to takiemu na wyposażeniu, którego znajduje się nowoczesna montażownica do opon,a pracownicy to specjaliści w swoim fachu. Chyba lepiej jest tego wszystkiego uniknąć myśląc o tym wcześniej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *