Urządzenie w roli audioprzewodnika turystycznego

Filed in Kultura by on 4 kwietnia 2017 0 Comments

Do niedawna innowacje w turystyce wiązały się z wykorzystaniem Internetu – rosła sprzedaż wycieczek w biurach turystycznych poprzez kanały online. W międzyczasie na rynku pojawiło się urządzenie, które bardzo wiele ułatwiło turystom, jest coraz bardziej popularne oraz potrzebne. Oczywiście to audioprzewodnik turystyczny.

Audioprzewodnik – co to takiego?

Audioprzewodnik-turystyczny-MOVI-Guide-Smart-300x216

Audioprzewodnik-turystyczny MOVI Guide-Smart. Fot: Movitech

Jest to system służący do indywidualnego zwiedzania miast lub wybranych przez nas miejsc. Wzbogacony w różnego rodzaju animacje, filmy, zdjęcia i przede wszystkim – materiały audio. Systemy audioprzewodników turystycznych składają się zwykle z audioodtwarzaczy audioguide, urządzenia do hurtowego wprowadzania treści, ładowarki zbiorczej oraz oczywiście słuchawek. Wbrew pozorom, takie urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Często (lecz nie zawsze) ma wgraną mapę GPS, co pozwala odnaleźć trasę w mieście czy po prostu na jakimś większym terenie, na przykład zamku lub placu. Dzięki tej opcji, nie ma szans na to, że gdzieś się zgubimy lub zabłądzimy. Jest to przede wszystkim duża wygoda dla zagranicznych turystów, którym zdecydowanie łatwiej jest zwiedzać z tym urządzeniem, niż z przewodnikiem, który niekoniecznie będzie posługiwał się tym językiem, którym byśmy chcieli.

Swoboda zwiedzania

Audioprzewodnik turystyczny pozwala na pewnego rodzaju niezależność. Możemy dostosować zarówno tempo, jak i styl zwiedzania do własnych potrzeb. Nie musimy nadążać za grupą, a nawet możemy zatrzymać nagranie w dowolnym momencie, aby odpocząć, zjeść, napić się lub po prostu przystanąć dłużej w miejscu, które zainteresowało nas bardziej niż pozostałe. Zatem czy zwiedzanie z audioprzewodnikiem turystycznym jest dla nas korzystne? Jeśli wolimy robić to po swojemu, a irytuje nas to, że musimy się dostosować do grupy nieznanych nam ludzi (dodatkowo mogą nam przeszkadzać w zwiedzaniu, spowalniać) – jak najbardziej tak. Nie dziwne jest więc, że zdecydowana większość, preferuje to urządzenie, od przewodnika oprowadzającego całą grupę. Coraz częściej słyszy się, że jest to konkurencja dla zawodu, jakim jest przewodnik turystyczny. Nic w tym dziwnego, ponieważ technologia poszła naprawdę do przodu. Dowodem na to jest fakt, że skonstruowano nawet takie audioprzewodniki turystyczne, które są specjalnie dostosowane do osób niewidomych oraz głuchoniemych. Taki rodzaj turystyki to nie tylko podniesienie stopnia satysfakcji klientów i jakości usług, ale też wzrost liczby osób korzystających z oferty turystycznej. Jest to wielki plus oraz bardzo duży krok w przód, jeśli chodzi o rozwój turystyki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *