Jak pokazują badania, większość dzieci przekracza próg szkolny w dobrym zdrowiu, aby w toku edukacji, poza wiedzą, nabyć liczne schorzenia i problemy zdrowotne, z których do najpopularniejszych należą wady postawy. Najczęściej są one wynikiem splotu wielu czynników, z których najistotniejsze są źle dobrane krzesła i ławki, związana z tym nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia, niedostateczna ilość ruchu oraz niewłaściwie dobrany plecak. I to właśnie tą ostatnią kwestią zajmiemy się w niniejszym tekście.
Wadliwe plecaki szkolne – konsekwencje
Wielu rodziców często bagatelizuje wybór plecaka, wychodząc z założenia, że dziecko i tak szybko z niego wyrośnie i nie ma sensu inwestowanie w model z górnej półki. Niestety jednak, takie podejście jest dużym błędem. Regularne, długotrwałe noszenie źle dobranego plecaka może mieć opłakane skutki w przyszłości. Między innymi będzie wymuszało nieprawidłową postawę, która zaowocuje bólami kręgosłupa, bólami głowy i zmniejszeniem pojemności płuc. Co gorsza, w dalszej perspektywie może to powodować nieprawidłową statykę ciała i w efekcie prowadzić do trwałych skrzywień kręgosłupa.
Idealny plecak do szkoły
Aby uniknąć takiego czarnego scenariusza, trzeba poświęcić nieco czasu na wybór optymalnie dostosowanego do potrzeb dziecka plecaka. Przede wszystkim powinien być on dostosowany wielkościowo do wzrostu i wagi naszej pociechy – po spakowaniu jego waga nie może być większa niż 10-15 % masy ciała dziecka. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to, aby wytypowany model posiadał usztywnione, dobrze wyprofilowane plecy, dzięki którym plecak dostosuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Wreszcie, niemniej ważne są grube, miękkie szelki, które nie będą się wrzynały w ciało oraz paski opasujące brzuch lub klatkę piersiową malucha i pozwalające na odciążenie pleców.
Jak dziecko powinno nosić plecak?
Nawet najlepiej dobrane, najwyższej jakości plecaki szkolne dla młodzieży na nic się zdadzą, jeżeli nie będą one prawidłowo użytkowane. Po pierwsze, powinny być one zawsze dobrze spakowane, przy czym jedna strona nie może być cięższa od drugiej. Ponadto, aby uniknąć zbędnego obciążania malucha, lepiej zrezygnować z zeszytów w twardych okładkach, które, choć estetyczne, nie należą do najlżejszych. Po drugie szelki plecaka powinny być prawidłowo wyregulowane – za ich sprawą tornister ma przylegać do pleców i znajdować się na odpowiedniej wysokości, ani za nisko, ani za wysoko. Wreszcie, po trzecie, choć czasem jest to trudne do wyegzekwowania, trzeba bezwzględnie zadbać o to, aby dziecko nosiło plecak we właściwy sposób. Plecaka nie należy absolutnie nosić na jednym ramieniu i należy zawsze zapinać wszystkie dodatkowe paski, jeżeli takowe są.
https://www.brytyjka.pl/plecaki-szkolne-cat-19.html
Niestety dzieci bardzo często noszą plecaki na jednym ramieniu i w ten sposób same niszczą swoje kręgosłupy 🙁