Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich

Filed in Biznes by on 26 maja 2021 0 Comments

Trawa porastająca boiska sportowe poza zdrowym i ładnym wyglądem musi przede wszystkim spełniać swoją rolę, co oznacza, że musi być ona wytrzymała, odporna na uszkodzenia i elastyczna. Od kondycji trawy, jej stopnia zniszczenia oraz stopnia elastyczności zależy jakość gry piłkarskiej.

Warto zdawać sobie sprawę, że wymienione cechy murawy mogą mieć wpływ na kąt odbicia kopniętej piłki czy ogólny komfort i jakość gry zawodników. Z tego względu należy odpowiednio zadbać o murawę, tak aby była czynnikiem sprzyjającym dobrej grze piłkarskiej. Z pomocą przychodzą tutaj profesjonalnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne, czyli tak zwana pielęgnacja boisk piłkarskich.

Co należy wiedzieć o podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich?

Pielęgnacja boisk piłkarskich to pojęcie zawierające w sobie trzy podgrupy takie jak podstawowa, podtrzymująca i regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich. Różnią się one od siebie przede wszystkim częstotliwością przeprowadzanych zabiegów. W składzie każdej z wymienionych podgrup wymienić można kilka zabiegów pielęgnacyjnych. W dalszej części tekstu krótka charakterystyka podstawowej pielęgnacji. Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich jest najważniejsza w kontekście dbania o jakość i kondycję murawy w czasie trwania rozgrywek sportowych. W skład tej podgrupy pielęgnacji boisk piłkarskich wchodzą takie zabiegi jak nawadnianie boisk piłkarskich, nawożenie boisk oraz koszenie.

Wszystkie trzy zabiegi są równie ważne i niezbędne do tego, by murawa spełniała swoją rolę. Jednak aby tak się stało trzeba przestrzegać reguł, które wskazują jak przeprowadzać dany zabieg w sposób prawidłowy. W przypadku nawożenia boisk należy pamiętać o tym, aby stosować nawozy przeznaczone dla konkretnych rodzajów mieszanek traw posianych na obiektach sportowych. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na skład nawozu i dobrać go odpowiednio do warunków panujących na boisku i do panującej pory roku.

Warto w tym względzie korzystać z zaleceń producenta. Drugi z zabiegów pielęgnacji boisk piłkarskich to koszenie. W przypadku koszenia najważniejsza reguła to systematyczne koszenie mniejszych ilości trawy – zdecydowanie lepiej jest kosić częściej niż raz na jakiś czas. Takie podejście pobudza roślinę do silniejszego krzewienia się, dzięki czemu darń staje się gęstsza. Dodatkowo, systematyczne koszenie uniemożliwia rozwój chwastów.

Trzeci zabieg pielęgnacji podstawowej to nawadnianie boisk piłkarskich. Najważniejszą regułą jest podlewanie co drugi, trzeci dzień ale większym strumieniem wody, ponieważ pozwala to trawie zmagazynować wodę w swoim systemie korzeniowym i powoduje jej lepszy wzrost.

Drugą bardzo ważną zasadą jest wybór pory dnia przeznaczonej na podlewanie – należy pamiętać, aby nie robić tego w środku słonecznego dnia, aby źdźbła trawy nie uległy poparzeniu. Najlepszym wyborem będzie poranek lub wieczór po zachodzie słońca. Stosując się do tych kliku najważniejszych zasad wymienionych powyżej możliwe będzie osiągnięcie celu jakim jest zadbany trawnik z murawą o dobrej kondycji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *