Ze wszami najczęściej można się spotkać w żłobkach i przedszkolach, czyli gdzie grupa dzieci ma ze sobą kontakt i zaraża się wzajemnie.
Wszy to pasożyty żyjące na owłosionej skórze głowy,
bez względu na długość włosów. Samo ich mycie nie uchroni przed wszami.
Łatwo przechodzą z jednego człowieka na drugiego. Wszy żyją 7-10 dni i każdego dnia składają 10 jajeczek. Mogą one przeżyć bez pożywienia do 48 godzin. Pożywienie zdobywają we włosach. Ugryzienie powoduje świąd, a na skórze pojawiają się czerwone plamki. Dlatego jeśli dziecko zaczyna się drapać po głowie trzeba się temu bliżej przyjrzeć.
Co robić?
Po pierwsze kup właściwy preparat w aptece. Mają one formę szamponu, płynu lub pianki. Nie należy opóźniać leczenia gdyż wszy rozprzestrzeniają się szybko. Preparaty zawierają silnie działające substancje chemiczne czy też roślinne. Przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania, gdyż są to preparaty trujące, dlatego trzeba ich używać tak, aby preparat nie miał kontaktu z innymi częściami ciała.
Po użyciu preparatu dorosłe osobniki powinny zginąć.
Po umyciu głowy trzeba dokładnie je wyczesać. Do leku załączony jest najczęściej gęsty grzebień. Problematyczne są szczególnie jajeczka – gnidy, które dość mocno trzymają się włosów.
Należy zatem dokładnie przejrzeć włosy i ściągnąć jajeczka mechanicznie. Trudno je zobaczyć na włosach blond, gdyż mają szaro-beżowy kolor. Najwięcej ich znaleźć można w okolicach uszu i karku. Jeśli je zostawimy mogą nawrócić chorobę. Na ogół zaleca się skrócenie włosów.
Dla profilaktyki oglądaj regularnie głowę swojego dziecka.
Po chorobie jak i zapobiegawczo.
Jeśli po wyleczeniu preparatem nadal znajdziesz gnidy, przeszukaj głowę do skutku dokładnie. Puki wszystkie nie zostaną wytępione choroba będzie nawracać.
Wszami łatwo się zarazić, zatem cała rodzina jest narażona. Dokładnie posprzątaj mieszkanie i zakamarki. Wypierz wszystko z czym dziecko miało kontakt np. odzież, pościel, maskotki i wypierz w jak najwyższej temperaturze się da – najlepiej 90 stopni, potem wyprasuj gorącym żelazkiem. Wyczyść kanapy, dywany, meble i wszystko co trzeba.
W większości przypadków wszy można zwalczyć w domu i nie wymaga wizyty u lekarza. Wizyta jest konieczna, gdy dziecko nie ma jeszcze 2 lat, dziecko ma alergię lub astmę, lub gdy matka zarażonego dziecka jest w ciąży.
więcej: http://www.oczyszczanie-organizmu.info/pasozyty/wszy.html