Zadbana murawa to nie tylko walor estetyczny, to przede wszystkim bardzo ważny czynnik w grze piłkarzy. Równa, elastyczna powierzchnia, pozbawiona ubytków i chwastów, pokryta trawą o prawidłowym wzroście i dobrej kondycji pozwala na lepszą grę i powoduje mniejszą ilość kontuzji wśród piłkarzy. Dlatego tak istotna jest profesjonalna pielęgnacja boisk piłkarskich. Poniżej przegląd najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aeracja
Pielęgnacja boisk piłkarskich jest ściśle związana z zabiegiem aeracji, dzięki któremu możliwe jest rozluźnienie gleby i jej napowietrzenie. W ten sposób ulega poprawie wymiana gazowa w glebie oraz dostęp wody i nawozów do systemu korzeniowego trawy. Dzięki temu trawa pobudzana jest do prawidłowego wzrostu, staje się bardziej odporna, elastyczna i pozostaje w ogólnej dobrej kondycji. Zabieg napowietrzania jest wykonywane przez maszyny spulchniające tzw. aeratory. Odpowiedni czas na przeprowadzenie aeracji to sezon wegetacyjny.
Wertykulacja
Jest to zabieg pionowego płytkiego nacięcia darni, dzięki któremu usuwane są stare i obumarłe źdźbła trawy, mech oraz tak zwany filc, przez który darń robi się gęsta i zostaje w znaczący sposób ograniczona dostępność potrzebnych składników mineralnych. Zabieg wertykulacji pozwala na lepszy dostęp tlenu, wody oraz składników odżywczych do korzeni trawy, a więc na prawidłowy wzrost murawy. Zabieg wertykulacji powinno wykonywać się wczesną wiosną, po przejściu śniegu i po pierwszym koszeniu oraz na początku jesieni.
Piaskowanie
Podczas eksploatacji boiska piłkarskiego nawierzchnia obiektu staje się mniej porowata i zmniejsza się jej przepuszczalność, mogą pojawić się chwasty lub nierówności na powierzchni murawy. Piaskowanie boisk pozwala na zniwelowanie powstałych nierówności i wygładzenie terenu. Ponadto, stymuluje wzrost nowych, mocniejszych korzeni co wpływa na wzrost przepuszczalności gleby i utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie. Piaskowanie boisk ulepsza ogólną kondycję murawy oraz sprawia, że staje się ona bardziej funkcjonalna i bardziej odporna na uszkodzenia.
Koszenie
Pielęgnacja boisk piłkarskich nie może obejść się bez zabiegu koszenia. Powinien być on wykonywany regularnie, aby trawa szybko się korzeniła i tworzyła równą powierzchnię. Pierwsze koszenie murawy przeprowadzane jest zazwyczaj, gdy trawa osiągnie wysokość około 8-10 cm. Kolejne powinno być wykonywane na wczesną wiosnę, natomiast ostatnie pod koniec jesieni. Wysokość optymalna dla boisk piłkarskich to 3-3,5cm w sezonie wegetacyjnym oraz około 4 cm w sezonie zimowym.
Dosiew trawy
Eksploatacja boiska niejednokrotnie wiąże się z powstawaniem drobnych ubytków w murawie. W tym przypadku stosowane są mieszanki trawy, dosiewane wraz z wykonywaniem zabiegów aeracji, wertykulacji i piaskowania. Pozwala to na siew wgłębny i szybszy rozwój nasion. Dosiew trawy pozwala na uzyskanie zadbanego, estetycznie wyglądającego trawnika, ograniczając rozwój chwastów lub innych niechcianych gatunków roślin w pustych miejscach murawy.