Po pierwsze, szybko reaguj na plamy, póki jeszcze nie weszły głęboko w materiał czy tkaninę. Wylane płyny od razu należy zebrać np. papierowym ręcznikiem, zaś inne zabrudzenia delikatnie zdjąć nożem. Pozostałe plamy trzeba będzie wyszorować. Należy jednak robić to prawidłowo, by nie weszły głębiej. Pamiętajmy, aby nie szorować zbyt intensywnie dywanu, ponieważ możemy uszkodzić włókna, a także powiększyć powierzchnię zabrudzenia.
Czyszczenie powinno odbywać się od krawędzi plamy do jej środka, co ograniczy rozprzestrzenianie się zabrudzenia. Wystrzegajmy się nadmiernego przemoczenia dywanu. Pozwólmy mu wyschnąć w temperaturze pokojowej. Pod żadnym pozorem nie susz czyszczonego miejsca suszarką, bo to powoduje blaknięcie kolorów dywanu.
Zaopatrz się w specjalny odplamiacz do dywanów. Najlepiej taki, który bez problemu poradzi sobie nawet z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami. Plamy można także usunąć domowymi sposobami. Przykładowo dzięki sodzie oczyszczonej.
Ważna jest nie tylko pielęgnacja przy bieżących zabrudzeniu, ale również codzienna pielęgnacja dywanu. Nie wystarczy jedynie usuwać pojawiające się plamy. Przede wszystkim starajmy się regularnie go odkurzać oraz dodatkowo warto od czasu do czasu odświeżyć go np. trzepiąc i piorąc ręcznie środkami. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu. Dywany należałoby odkurzać, co najmniej jeden raz w tygodniu, zwłaszcza w miejscach częstego użytkowania. Pranie dywanu można też zlecić specjalistycznej firmie, jeżeli twój dywan jest drogi i luksusowy.