elektroniczny podpis
sigillum podpis elektroniczny certyfikat kwalifikowany

Sposoby łączenia konstrukcji aluminiowych

Filed in Edukacja by on 29 stycznia 2016 0 Comments

Jeśli zastanawiasz się nad sposobem połączenia kilku różnych elementów aluminiowych w jedną całość, do wyboru masz co najmniej dwie opcje. Pierwsza opcja to nawiercenie poszczególnych elementów i ich połączenie w jedną całość przy pomocy śrub. Druga opcja to spawanie. Spawanie aluminium nie jest zadaniem prostym i wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, metody spawalniczej oraz odpowiedniego sprzętu, właściwej spawarki i dobrej jakości palnika, na przykład palnika TIG. W przypadku materiałów o większej grubości, gdzie jakość spawu może być wsparta jego większą powierzchnią można skorzystać z opcji spawania metodą MIG. Jednak jeśli zależy nam na uzyskaniu naprawdę dobrej jakości spawu, który nie będzie szpecił całej konstrukcji, warto rozważyć opcję spawania metodą TIG. W przypadku tej drugiej metody, stosuje się specjalne palniki TIG, które pozwalają uzyskać wyższą temperaturę spawania.

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych palników TIG jakość połączeń spawanych jest znacznie lepsza. Wytrącające się podczas spawania aluminium tlenki zostają zneutralizowane, dzięki czemu struktura spoiny staje się bardziej jednorodna, a przez to mocniejsza. Poza tym palniki TIG do pewnego stopnia redukują ryzyko wystąpienia por w strukturze spoiny. Pory to efekt wydzielania się wodoru, którego bąbelki wnikają w strukturę spoiny i powodują jej osłabienie. Warto w tym miejscu wspomnieć o różnicach w technice spawania metodą MIG i TIG. W tym pierwszym przypadku spawanie odbywa się przy pomocy topliwej elektrody w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon lub hel. Muszą być to gazy o wysokiej czystości, ponieważ tylko dzięki temu można uzyskać trwałą i mocną spoinę. W przypadku metody TIG stosuje się specjalną elektrodę wolframową, przy czym podobnie jak w metodzie MIG, do osłony elektrody wykorzystuje się gazy obojętne, zwykle wspomniany wcześniej argon lub hel.

Łącznie elementów aluminiowych jest zadaniem pracochłonnym, wymagającym niemałych umiejętności, wymuszającym konieczność zastosowania odpowiedniego sprzętu. W związku z tym, nie każdy spawacz oferuje usługi spawania metali nieżelaznych oraz stali wysokostopowych. Na szczęście na rynku znaleźć można profesjonalne firmy, które specjalizują się w spawaniu aluminium. Jeśli widzimy taką potrzebę, sprzęt przystosowany do spawania aluminium możemy kupić również na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać, że choć same akcesoria tj. palniki TIG nie są kosmicznie drogie, to jednak spawarki przystosowane do spawania metodą TIG są znacznie droższe od klasycznych półautomatów spawalniczych, przystosowanych do spawania metodami MIG/MAG.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *