Niezawodność systemów alarmowych i monitoringu

Filed in Biznes by on 17 października 2016 0 Comments

Współczesne systemy zabezpieczeń mienia są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, umożliwiając w ten sposób znacznie skuteczniejszą i efektywniejszą ochronę przed niespodziewanymi zdarzeniami. Rozwiązaniem, które pozwoli w najwyższym stopniu pełnić kontrolę nad danym obiektem jest połączenie systemu alarmowego oraz instalacji monitoringu.

Jak działają systemy alarmowe?

Systemy alarmowe opierają się na działaniu specjalne dobranych czujników – w zależności od rodzaju zagrożenia – oraz specjalnych sygnalizatorów i sposobów przekazywania konkretnych informacji, w sytuacji gdy do dane zagrożenie miało miejsce. Jak działa to w praktyce?

Załóżmy, że dochodzi do pożaru. Wówczas czujniki dymu, które wykryły odpowiednie substancje w powietrzu, przesyłają odpowiedni komunikat do centrali alarmowej. Następnie z centrali alarmowej komunikat przekazywany jest do właściciela obiektu oraz odpowiednich służb (wszystko zależy od konfiguracji urządzenia). Ten sposób działania alarmu pozwala na błyskawiczną reakcję odpowiednich służ. Podobnie w przypadku awarii zaworów, ulatniania się gazu czy wykrycia nieautoryzowanej obecności (poprzez sygnał wysłany przez czujniki ruchu).

Niestety tak genialne rozwiązanie ma również swoje wady. Gdyż nie zawsze wysyłane komunikaty mogą oznaczać zaistnienie zdarzenia lub w sytuacjach, gdy dane zdarzenie miało miejsce, czasami nie sposób jest wykryć sprawcę, a także ustalić fakt, który miał miejsce.

Instalacja monitoringu, jako uzupełnienie systemu alarmowego

Doskonałym uzupełnieniem instalacji alarmowej jest montaż monitoringu. Dzięki jednoczesnym zastosowaniu tych dwóch rozwiązań zabezpieczających uzyskujemy możliwość reakcji w czasie rzeczywistym na zachodzące zdarzenia. Obecność kamer pozwoli również na działanie typowo prewencyjne, czyli zapobieganie ewentualnym szkodom.

W przypadku instalacji wielu kamer można zastosować tak zwane inteligentne rozwiązania. Dla jednej osoby nie sposób śledzić obrazu na wszystkich kamerach. Odpowiednia integracja wszystkich czujników pozwoli na uruchamianie obrazu z kamer w momencie wykrycia zdarzenia, co dzieje się natychmiastowo. Ponadto dzięki obecności kamer rejestrowany obraz posiada wysoką jakość, pozwala z dużą dokładność rozpoznać rysy danej osoby, co znacznie ułatwia wykrycie sprawcy.

Wielu wykonawców instalacji telewizji przemysłowej udostępnia autorskie aplikacje na smartfony, które umożliwiają dostęp online do rejestrowanego obrazu oraz wysyłanych komunikatów.

Stopka autorska firma Nettec http://nettec.com.pl/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *