Wśród Polaków cieszącym się największą popularnością sposobem pomnażania oszczędności są lokaty bankowe. Lokata jest produktem gwarantującym stały, znany od początku zysk. Dodatkowo nie niesie za sobą żadnego ryzyka. Czy istnieje jakaś alternatywa dla takiego rozwiązania? Czy może nią być na przykład założenie konta oszczędnościowego? Zależy to od kilku czynników.
Konto oszczędnościowe czy lokata?
Konto oszczędnościowe jest swego rodzaju alternatywą dla tradycyjnej lokaty, jednak rzecz jasna te dwa produkty bankowe odróżnia kilka szczegółów. Przede wszystkim w przypadku założenia wspomnianego konta należy mieć świadomość, że oprocentowanie będzie niższe, niż w przypadku lokaty. Zatem czy warto w ogóle rozważać skorzystanie z takiego rozwiązania, jeśli naszym celem jest pomnożenie oszczędności? Zdecydowanie tak, jednak jako dodatek, a nie zamiast lokaty bankowej.
Przewaga konta oszczędnościowego polega przede wszystkim na tym, że pieniądze na nim trzymane można wypłacić w dowolnie wybranym momencie. W takim przypadku nie traci się dodatkowych środków zyskanych dzięki oprocentowaniu. Warto zatem założyć konto i gromadzić tam dodatkowe pieniądze, które z czasem mogą przydać się w przypadku niespodziewanych wydatków – wyjazdu w atrakcyjnej cenie, naprawy samochodu, czy zakupu nowego sprzętu AGD. Nie jest jednak dobrym pomysłem lokowanie wszystkich dodatkowych środków na koncie oszczędnościowym, w przypadku którego zyski są sporo niższe, niż te oferowane przez banki w przypadku założenia lokaty.
Lokaty mogą przynieść większe zyski, jednak niesie za sobą pewne obostrzenia. Podstawową różnicą między tymi dwoma produktami (poza wysokością oprocentowania) jest to, że środki zgromadzone na lokacie nie mogą zostać „ruszone” przed zakończeniem czasu jej trwania. Oczywiście można wypłacić swoje pieniądze, jednak odsetki zgromadzone przez wskazane w umowie oprocentowanie przepadają (nawet jeśli 12-miesięczna lokata zostanie zerwana po 11 miesiącach). Warto zatem dokładnie przeanalizować sytuację finansową i zdeponować tylko taką sumę, która na pewno nie będzie niezbędna w okresie trwania lokaty. W przeciwnym wypadku produkt nie przyniesie zysków, a przecież właśnie taki jest cel założenia lokaty bankowej.
Istotną kwestią jest znalezienie możliwie najkorzystniejszej oferty. Warto przejrzeć ranking lokat, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat konkretnego produktu – wysokość oprocentowania, czas trwania oraz minimalna ilość środków, które należy zdeponować, aby móc skorzystać z oferty.