Prowadzenie własnej firmy wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów nie tylko na początku działalności, ale także w jej trakcie. Przedsiębiorcy często muszą bowiem wymieniać sprzęty potrzebne im do różnych zadań lub płacić za ich serwisowanie. Tak więc firmy produkcyjne potrzebują części zamiennych do maszyn oraz wszelkiego rodzaju smarów i olejów, firmy logistyczne muszą zakupywać nowe samochody dostawcze lub ciężarowe, a firmy usługowe często zmieniają meble, komputery, drukarki i inne urządzenia wykorzystywane do pracy biurowej. Należy pamiętać, że nawet jeśli dba się o poszczególne sprzęty, ich działanie nie będzie wieczne. Prędzej czy później staniemy przed przymusem ich wymiany.
Nowe komputery, ale za co?
Przedsiębiorcy często martwią się, że nie będzie ich stać na wymianę sprzętu w firmie na nowocześniejszy. Odkładają więc ten moment jak najdłużej. Paradoksalnie narażają się w ten sposób na straty, gdyż niesprawne technicznie urządzenia mogą spowodować pogorszenie się jakości produkowanych towarów, utrudnić terminowe dostawy lub spowolnić tempo obsługi klienta. Wszystko to negatywnie wpływa na postrzeganie firmy przez jej odbiorców i może skutkować ich rezygnacją ze współpracy z daną firmą. Nie warto więc czekać z wymianą sprzętów do ostatniej chwili.
Koło ratunkowe
Jeżeli nie posiadamy odpowiednich środków finansowych, aby zakupić nowy sprzęt do swojej firmy, możemy skorzystać z pomocy instytucji finansowych. Finansowanie firm przez banki polega m.in.: na wspomożeniu ich w rozbudowaniu firmy, zakupie i wymianie urządzeń na nowe oraz w restrukturyzacji działalności. Ranking ofert kredytów dla firm pokazuje, że kredyty dla firm o charakterze inwestycyjnym są dość trudne do uzyskania, gdyż wymagają od przedsiębiorcy dopilnowania wielu formalności. Musi on m.in.: przygotować dokładny biznesplan, dzięki któremu przekona pracowników danego banku, że inwestycja, którą planuje, przyniesie zyski oraz wykazać, że jego firma nie ma zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Urzędzie Skarbowym. Proces przyznawania kredytu jest więc dość długi i skomplikowany, jednak gra jest warta świeczki. Należy pamiętać, że nie musimy starać się o kredyt inwestycyjny tylko w jednym banku. Mamy prawo złożyć wnioski w kilku placówkach i porównać ze sobą przedstawione nam oferty. Mamy także możliwość negocjowania warunków umowy, tak, by była ona dla nas korzystniejsza.
Nie wolno także zapominać, że wymiana sprzętu w firmie może również zostać sfinansowana za pomocą limitu w rachunku bieżącym firmy. Formalności związane z jego uzyskaniem są o wiele krótsze. Ponadto wszystkie wpłaty na konto firmowe są przeznaczane na poczet spłaty zadłużenia. Pamiętajmy także, że jeśli mamy wątpliwości, które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze, możemy skorzystać z pomocy doradców finansowych, którzy wskażą nam z jakich opcji możemy skorzystać. Ich usługi są darmowe, więc nie zwiększą one kosztów związanych z uzyskaniem kredytu.