Polski system emerytalny w przeciągu ostatnich lat uległ paru zmianom. Jednak wciąż starzejące się społeczeństwo oraz exodus młodych ludzi za granicę, sprawiają, że system zaczyna borykać się z problemem wypłacalności. Według ekspertów istnieje groźba otrzymywania w przyszłości o wiele niższych od obecnych, świadczeń emerytalnych. Taki stan rzeczy sprawił, że coraz więcej pracujących Polaków poszukuje rozwiązań, które umożliwią im zwiększenie szans na lepszą przyszłość. Mowa oczywiście o rozpoczęciu oszczędzania na emeryturę na własną rękę, co bardzo często może przynieść bardzo dobre wyniki.
Planując rozpoczęcie inwestowania w swoją przyszłość, poprzez samodzielnie pomnażanie swoich oszczędności, do wyboru jest kilka możliwości. Pośród nich do najpopularniejszych bez wątpienia zaliczają się lokaty i konta oszczędnościowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także gra na giełdzie, jednakże każdy z wyżej wymienionych sposobów wymaga posiadania pewnego zasobu wiedzy szczególnie samodzielne inwestowanie na giełdzie. Podejmowanie ważnych i ryzykownych decyzji na gruncie finansowym nie każdemu będzie łatwo przychodzić, w takim przypadku można wziąć pod uwagę inną opcję – fundusze inwestycyjne.
Bogata oferta funduszy inwestycyjnych sprawia, że każdy może znaleźć fundusz odpowiadający jego indywidualnym preferencją. Do wyboru są zarówno fundusze bardziej bezpiecznie jak na przykład fundusze rynku pieniężnego czy fundusze obligacji, a także fundusze skierowane do osób akceptujących wyższy poziom ryzyka i chcących osiągnąć wyższą stopę zwrotu z inwestycji np. fundusze akcji. Inwestycja w fundusze inwestycyjne może być także sposobem oszczędzania na emeryturę. Wśród produktów emerytalnych opartych na funduszach inwestycyjnych można wyróżnić: Indywidualne Konto Emerytalne, Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, a także Pracownicze Programy Emerytalne. Pierwsze dwie opcje stanowią ciekawą formę pomnażania oszczędności dla każdej osoby aktywnej zawodowo. Podstawowa różnica pomiędzy IKE a IKZE polega przede wszystkim na odmiennym sposobie opodatkowania. Oszczędzanie w IKE jest zwolnione z podatku od zysków kapitałowych przy wypłacie środku po osiągnięciu wieku 60 lat, a oszczędzanie w IKZE pomniejsza płacony corocznie podatek dochodowy poprzez zmniejszanie podstawy jego wymiaru o wpłaty do IKZE. Wiele instytucji finansowych oferuje zróżnicowane programy inwestowania w IKE i IKZE, dzięki czemu każdy z oszczędzających może znaleźć coś dla siebie. Obie opcje to szansa na poprawienie wysokości przyszłej emerytury.
Trzecią wspomnianą wcześniej opcją są Pracownicze Programy Emerytalne, które stanowią specjalne programy oszczędnościowe przygotowane w porozumieniu pomiędzy pracodawcą, a pracownikami. Przy organizacji takiego przedsięwzięcia pracodawca ma możliwość nawiązania współpracy z wybranym podmiotem prowadzącym działania inwestycyjne, który zajmie się jego obsługą. Warto zaznaczyć, że taka metoda korzystnie wypada zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Jak widać wybór wydaje się szeroki, dzięki czemu można dobrać odpowiedni program do swoich potrzeb i sytuacji finansowej.