Sporo osób, które zgromadziły mniejszą lub większą ilość wolnego kapitału, zastanawia się w jaki sposób najrozsądniej zainwestować swoje oszczędności. Jest to jak najbardziej trafne podejście do sprawy. Pieniądze, które nie są zainwestowane realnie tracą na swojej wartości za sprawą rosnącej inflacji. Jak efektywnie oszczędzać i inwestować? Sposobów jest mnóstwo. Jednym z tych, które przez lata znalazł uznanie w oczach i kieszeniach inwestorów są lokaty bankowe.
Najlepsza metoda oszczędzania to taka, która przynosi inwestorowi realne zyski. Trzymanie pieniędzy głęboko w szafie to dzisiaj najgorszy sposób z możliwych. Inflacja ma to do siebie, ze obniża wartość niezainwestowanych pieniędzy. Inwestować zatem warto, choćby po to, aby nie stracić…
Czym jest klasyczna lokata bankowa i jak prezentuje się najlepsza lokata?
Lokaty bankowe to popularne produkty bankowe, których specyfika polega na umowie podpisywanej pomiędzy bankiem a inwestorem na określony z góry czas. Wyróżnia się w tym względzie lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Niekiedy mówi się także o lokatach średnioterminowych. Lokaty bankowe można także podzielić na odnawialne oraz nieodnawialne. Czym się różnią między sobą dwa ostatnie typy lokat? Lokata odnawialna to nic innego, jak produkt, który po upłynięciu terminu swojego trwania, zostaje automatycznie przedłużony na podobny jak wcześniej czas. Nieodnawialne lokaty jak łatwo się domyślić, to te, które po upływem określonego w umowie terminu zwracają inwestorowi całość kapitału, wraz z należnymi odsetkami.
Najlepsze lokaty bankowe to w dużym skrócie mówiąc te, które cechuje najwyższe oprocentowanie lokat bankowych w 2013 roku. Oprocentowanie to jeden z najważniejszych czynników determinujących wysokość osiąganych z tytułu lokaty zysków. Stopa zwrotu (zysku) z lokat związana jest jednak nie tylko z wysokością oprocentowania, ale również jego typem. Oprocentowanie lokat stałe, czyli takie, które nie zmienia swojej wartości podczas trwania umowy oferuje z góry określone zyski. Jest to produkt inwestycyjny przeznaczony głównie dla grona inwestorów, którzy nie lubią zbędnego ryzyka inwestycyjnego. Druga grupa lokat to te ze zmiennym poziomem oprocentowania. W przypadku tego typu lokaty, inwestor nie ma pewności co do wysokości zysków, które osiągnie. Niewiadoma wynika z faktu, iż na wysokość oprocentowania zmiennego lokat wpływ mają występujące na rynku zdarzenia – między innymi decyzje Rady Polityki Pieniężnej, co do poziomu stóp procentowych. Może się więc zdarzyć, że inwestor, który zdecyduje się na zmienne oprocentowanie zarobi znacznie więcej niż oferowało to pierwotne oprocentowanie w dniu podpisywania umowy o lokatę. Może się jednak zdarzyć również, że poziom stóp będzie ulegał ciągłemu zmniejszaniu, a tym samym spadnie oprocentowanie lokat. Kiedy warto wybierać oprocentowanie zmienne? Głównie wtedy gdy poziom stóp procentowych od pewnego czasu znajduje się na niskim poziomie. Występuje wtedy bowiem dość duże prawdopodobieństwo tego, iż całkiem niedługo nastąpi podniesienie poziomu stóp, co wpłynie bezpośrednio na wysokość stopy zwrotu z lokaty.