Kiedy zaczynają się problemy z pieniędzmi, to zacznijmy się zastanawiać się nad sposobami ich pomnożenia. Najpierw przystąp do inwentaryzacji domowych finansów. Pierwszym krokiem jest uporządkowanie domowych finansów.
Spiszmy na kartce jakie są:
– stałe dochody,
– oszczędności,
– długi,
– stałe rachunki,
– wydatki.
Porównujemy wydatki z dochodami. Najbardziej elastyczne są te wydatki, nad którymi nie do końca panujemy, a więc zakupy. Warto ustalić dzienny limit wydatków i starać się do pilnować.
Ustal cele i wybierz metodę.
Różnica między oszczędzaniem i inwestowaniem jest prosta. Celem oszczędzania jest ochrona realnej wartości pieniądza – by za kilka lat za zaoszczędzoną sumę można było kupić tyle samo, co dzisiaj. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem, przeciwnie do inwestowania.
Do wyboru mamy lokaty i konta oszczędnościowe, obligacje, akcje, rynek walutowy (tzw. forex), inwestycje w złoto, sztukę, nieruchomości i inne.
Lokaty i konta to dobra opcja dla ostrożnych, chcących mieć na wszelki wypadek dostęp do kapitału. Fundusze inwestycyjne to najwygodniejszy sposób inwestowania. Na wstępie wypełniamy ankietę, dzięki której fundusz będzie w stanie określić nas jako inwestora.
Warto jednak zawsze pamiętać o tym, że:
– inwestycje są sprawą długoterminową – im dłużej trwają, tym ryzyko jest mniejsze, pewniejszy;
– warto zróżnicować swoją inwestycję – np. po trochu w akcje, po trochu obligacje – im większe zróżnicowanie, tym mniej będzie ona podatna na wahania rynku,
– systematyczność i konsekwencja.
Jaka jest twoja decyzja?
Jeśli zatem nasze plany co do zaoszczędzonych pieniędzy sięgają kilka, kilkanaście lat, warto pieniądze zainwestować, niżeli składać je na lokacie. Natomiast jeśli nie lubimy ryzyka i chcemy mieć stały dostęp do pieniędzy, to w ofertach na pewno znajdziemy lokatę czy konto oszczędnościowe, odpowiadające naszym potrzebom.
Zwróćmy przy tym uwagę na to, aby poziom oprocentowania był stały przez cały czas trwania lokaty, a częstotliwość kapitalizacji odsetek była jak najczęstsza. Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób zakończenia umowy – czy lokata ulega automatycznemu skończeniu czy przedłużeniu.