Zmiany w świadczeniach emerytalnych

Filed in Ekonomia by on 24 października 2012 0 Comments

Emerytury to jeden z głównych tematów ostatnich miesięcy. Zarówno emeryci, jak i ci których temat bezpośrednio,  jeszcze teraz nie dotyczy, śledzą postęp przygotowania nowej ustawy, dotyczącej wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet.

Emerytów interesuje także przygotowywana  ustawa o kredycie hipotecznym, która im  umożliwi podreperować swój budżet.

Sejm przyjął reformę emerytalną, mówiącą o tym, że w Polsce będziemy pracować do 65 (kobiety) i 67 (mężczyźni) roku życia.

Ustawa ta będzie jednak dopuszczała przejście na wcześniejszą emeryturę – dla kobiet  po 62, a dla mężczyzn po 65 roku życia. W tym przypadku ważną rolę odgrywać będzie staż pracy- konieczny 35- letni staż dla kobiet i 40 –letni staż dla mężczyzn. Ustawa wprowadza również zmiany dotyczące służb mundurowych. Zgodnie z nią będą  one przechodzić na emeryturę nie po 15 latach służby – jak dotąd, ale dopiero po osiągnięciu 25 lat.

Wszystkie te zmiany będą wprowadzane stopniowo od 2013 roku. Znaczy to, że wiek emerytalny nie zmieni się od razu, ale będzie wydłużany z roku na rok, aż osiągnie pułap 65 i 67 lat. Zgodnie z szacunkami podwyższenie wieku emerytalnego pozwoli na oszczędności pieniędzy w wysokości 3 mld złotych na przestrzeni pierwszych dwóch lat. Co w 2060 roku da kwotę 600 mld złotych na emerytury.

Ponadto w Ministerstwie Finansów w przygotowaniu jest ustawa o tzw. odwróconym kredycie hipotecznym, która najbardziej dotyczy obecnych emerytów. Nie ma pewności co do terminu wprowadzenia ustawy. Ministerstwo Gospodarki chciałoby prowadzenia działań legislacyjnych modelu kredytowego i sprzedażowego hipoteki odwróconej, w jednoczesnym czasie.

Co by to oznaczało? A to, iż jednym akcie prawnym uregulowano by kwestie odwróconego kredytu hipotecznego, jak również sprzedaży nieruchomości z prawem dożywocia.

Pracę nad tą ustawą rozpoczęto w marcu. W skład zespołu pracującego nas ustawą weszli podobno przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Rządowego Centrum Legislacji.

Przeprowadzona sonda pytała seniorów o ile należałoby zwiększyć kwotę dzisiejszej emerytury, aby była satysfakcjonująca. Wyniki ujawniły, iż 14%  ankietowanych podała kwotę 300 złotych, 35% satysfakcjonowałaby kwota około 500 złotych, a 15% osób podała kwotę większa niż 1000 złotych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *