Meble kuchenne na wymiar – fabryczne a stolarskie

Filed in Dom by on 2 października 2018 0 Comments

Często zastanawiamy się jaka jest różnicy między meblami kuchennymi na wymiar wykonanymi w fabryce a zabudową stolarską. W związku z tym, że trend na zabudowę  stolarską znacznie wzrósł w poprzednich latach często słyszy się, że to właśnie ona jest  najlepsza jakościowo. Poniżej krótko o wadach i zaletach obu form wykonywania zabudowy meble kuchenne na zmówienie Toruń oraz wskazówki na co warto zwrócić uwagę.

Zabudowa stolarska mebli na wymiar

Zabudowa stolarska to meble kuchenne na wymiar wykonywane w warsztacie stolarskim. Stolarz przychodzi na pomiar, rysuje projekt zazwyczaj odręcznie, ustala ostatecznie z klientem rodzaje okuć i materiałów, następnie zamawia komponenty od podwykonawców i po ich odbiorze i skompletowaniu dzień po dniu składa wszystkie elementy aby stworzyć zabudowę meblową. Zwykle w kilka tygodni meble kuchenne na wymiar są gotowe i zamontowane w pomieszczeniu.

Zabudowa fabryczna mebli na wymiar

Meble kuchenne na wymiar przygotowane fabrycznie są wykonywane przez precyzyjnie zaprogramowane maszyny, nie ma tu właściwie miejsca na błędy. Fabryka potrafi wytworzyć od kilkuset do kilku tysięcy zestawów mebli kuchennych na wymiar dziennie. Proces zamówienia mebli fabrycznych zaczyna się pomiarem wykonywanym przez projektanta i przygotowaniem profesjonalnego projektu mebli kuchennych na wymiar w programie graficznym, dzięki czemu wiemy jak zabudowa będzie prezentowała się we wnętrzu i mamy możliwość dokonywania zmian.

Po zatwierdzeniu projektu dobierane są materiały wykończeniowe z oferty fabryki, okucia typu zawiasy i prowadnice szuflada zwyczaj są standardem i nie mamy możliwości ich zmiany. Ustalenia wraz z projektem wędrują do działu zamówień fabryki i po potwierdzeniu elementy trafiają do produkcji. Stolarz w przypadku wymiarów i kolorystyki mebli kuchennych na wymiar ma pełną dowolność ponieważ to on sam decyduje o tym jakie wymiary będą miały poszczególne elementy i dysponuje kolorystyką od kilku dostawców płyt meblowych oraz nieograniczoną kolorystyką lakierowanych frontów.

Fabryczna zabudowa jest wykonywana z konkretnych modułów, odpowiednio dopasowanych wcześniej przez projektanta. Szafki są standardowe, fronty mebli kuchennych również. Możliwość wykonania szafki o niestandardowych wymiarach istnieje, jednak zazwyczaj doliczana jest za to dodatkowa opłata. Paleta kolorystyczna ograniczona jest do oferty fabryki. Stolarz nie jest w stanie wykonać takiej samej jakości mebli kuchennych na wymiar jak maszyny tworzące zabudowę w fabryce. Precyzja wykonania fabrycznego jest ogromna i powtarzalna, przeprowadzane są również testy wytrzymałościowe i jakościowe materiałów do produkcji mebli.

Stolarz opiera się na swoim doświadczeniu z dostawcami materiałów i nie daje gwarancji wytrzymałościowych dla materiałów. Nie posiada również działu kontroli jakości elementów gotowych, która w fabryce jest wykonywana zawsze na końcu produkcji. Uznane fabryki mebli kuchennych dysponują ogromnym zapleczem technicznym, dzięki którym uzyskują powtarzalną i gwarantowaną jakość dlatego zabudowa z mebli kuchennych na wymiar wytrzyma bezawaryjnie wiele lat użytkowania. Dobrze wykonana zabudowa stolarska wytrzyma równie długo lecz gwarancji bezawaryjności nie ma, a wymiana elementu lub dorobienie dodatkowej szafki nie zawsze będą możliwe z zachowaniem kolorystyki zabudowy.

Zabudowa fabryczna jest zazwyczaj droższym rozwiązaniem niż meble kuchenne na wymiar wykonane przez stolarza. Jednakże gwarancja jakości i niezawodności, pomimo ograniczeń bryłowych i kolorystycznych nałożonych przez fabrykę często decyduje o tym, że wybór jest prosty. Meble kuchenne na wymiar to inwestycja na lata warto więc wybrać odpowiedzialnie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *