Wydawać by się mogło, że książki dziś odchodzą do lamusa i zastępują je w dużej mierze rozmaite strony internetowe czy aplikacje na telefonie. Niemniej jednak istnieje taki rodzaj książek, który zawsze w niektórych okolicznościach będzie mile widziany – jest to śpiewnik gitarowy. Pozwala on urozmaicić praktycznie każdą zabawę, dlatego też zazwyczaj noszony jest do spółki z gitarą przez kogoś, kto umie obsługiwać ten instrument muzyczny. Zanim jednak to się stanie, śpiewnik trzeba odpowiedniego wybrać – czy zawsze jest to takie proste, jak się wydaje?
Oczywistą kwestią w wyborze śpiewnika gitarowego jest dobór odpowiedniej jego tematyki. Niekiedy będzie to po prostu muzyka skoncentrowana wokół konkretnego nurtu muzycznego, np. piosenek religijnych czy biesiadnych albo takich, które pasują do gry przy ognisku. W innym przypadku wybierze się piosenki rockowe, bo taki gatunek muzyczny jest ulubiony w danym towarzystwie czy przez danego gitarzystę. Wybór tematyki śpiewnika jest tak indywidualny, że każdy znajdzie coś dla siebie w szerokiej ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych.
Równie istotna jest sprawa wyboru formatu śpiewnika. Większość osób wybierze format książkowy, jednak i ten może się od siebie różnić. Wielkiego śpiewnika składającego się z kilkuset stron nie zabierzemy ze sobą na pewno na wędrówkę na górach, podczas gdy dla odmiany w przypadku ogniska u znajomych może okazać się przydatny. Z tego powodu warto mieć śpiewnik gitarowy w dwóch formatach – jeden może być kieszonkowy, dzięki czemu będzie prosty do zabrania ze sobą na dłuższą wycieczkę, a nie zajmie też wiele miejsca w plecaku.
Nie należy przesadzać również ze stopniem trudności piosenek, które znajdą się w naszym śpiewniku. Lepiej zagrać dobrze coś, co się zna i co jest znane większości osób, niż kombinować z piosenkami dla nas zwyczajnie trudnymi. Z tego powodu pierwszym krokiem powinno być dobranie śpiewnika gitarowego, który odpowiada naszemu poziomowi zainteresowanie w grze na gitarze. Zazwyczaj śpiewniki dla początkujących zawierają piosenki równie znane, ale po prostu z łatwiejszymi chwytami gitarowymi i prostszym do złapania rytmem.
Ostatnia jest nadal kwestia wygody. Lepiej, aby śpiewnik gitarowy miał dużą czcionkę, bo pozwala to potem na wspólną zabawę w grupie, na przykład podczas ogniska czy innej imprezy. Warto zwrócić uwagę również na kilka pustych kartek, które znajdują się na końcu śpiewnika – tam umieścić można przepisane z innego miejsca chwyty i teksty, które umiemy i lubimy grać, a których zabrakło w śpiewniku.