Boiska piłkarskie, aby przyciągać piłkarzy i kibiców powinny być zadbane, równo przycięte z soczyście zieloną i zdrowo wyglądającą trawą. Dodatkowo, co ważniejsze boiska piłkarskie powinny być tak zadbane, aby zapewnić ich maksymalną funkcjonalność.

Najważniejszym zadaniem obiektów sportowych jest stworzenie takich warunków, aby przeprowadzane na nim rozgrywki sportowe były przede wszystkim bezpieczne dla zawodników, ale także aby zapewniały odpowiedni komfort i jakość gry. W przypadku boisk piłkarskich z pomocą przychodzą zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają na utrzymanie odpowiednich walorów estetycznych boska, jak również umożliwiają właściwie zadbanie i zapewnienie prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy. Najpopularniejsze zabiegi pielęgnacyjne nawierzchni trawiastej boiska to tzw. Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich i podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich.
Co warto wiedzieć o piaskowaniu boisk?
Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje najbardziej podstawowe zabiegi, które są niezwykle istotne do wzrostu rośliny. Mowa tutaj o takich zabiegach jak nawadnianie boisk piłkarskich, nawożenie oraz koszenie trawy. Są to trzy fundamentalne zabiegi, które muszą być wykonywane systematycznie. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to nieco bardziej skomplikowane zabiegi, które pozwalają utrzymać dobrą kondycję murawy przez dłuższy czas.
Wśród najpopularniejszych zabiegów tego rodzaju pielęgnacji wymienia się piaskowanie boisk oraz aerację i wertykulację, które mają za zadanie spulchnienie gleby. Piaskowanie boisk jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala po pierwsze na wyrównanie niewielkich nierówności w terenie, ale przede wszystkim piaskowanie boisk przyczynia się do zwiększenia przepuszczalności wierzchniej warstwy boiska. Piaskowanie boisk ma za zadanie również polepszenie warunków wodno-gazowych w glebie, co przekłada się na łatwiejszą dostępność wodny i składników odżywczych do systemu korzeniowego trawy.

Dodatkowo, piaskowanie boisk wpływa także na rozwój korzeni trawy i jej mocniejsze ukorzenienie w glebie, co przekłada się na zwiększenie odporności trawy na wszelkiego rodzaju uszkodzenia na przykład mechaniczne w skutek częstych rozgrywek sportowych. Ponadto, warto wspomnieć, że dzięki piaskowaniu powierzchnia boiska wysycha szybciej, a w razie ulewnych opadów deszczu woda jest szybciej odprowadzana.
Zabieg pielęgnacji boisk piłkarskich w postaci piaskowania boisk polega na dokładnym i równomiernym rozprowadzeniu ziaren piasku po całej płycie boiska. Ziarna piasku stosowane do piaskowania powinny być dokładnie wyselekcjonowane, powinny posiadać odpowiednie wymiary (do 2 mm), być odporne na ścieranie i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach dopuszcza się łączenie piasku z nawozem, dzięki czemu podczas jednego zabiegu przeprowadzane jest jednocześnie piaskowanie boisk i nawożenie boisk. Niezależnie czy piaskowanie boisk jest przeprowadzane samo czy w połączeniu z nawożeniem, najważniejsze jest, że zabieg ten powoduje, że warstwa nośna boiska staje się bardziej sprężysta i bardziej przepuszczalna.