Praktyczny serwomechanizm

Filed in Komputery by on 17 kwietnia 2013 0 Comments

Tak się składa, że serwomechanizm otacza nas praktycznie ze wszystkich stron. Jest to fakt, chociaż być może większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Przecież osoby nieobyte z techniką nie będą nawet wiedziały co owy termin oznacza. Niemniej jednak o ile funkcjonujemy w społeczeństwie, być może warto było by się czasem zainteresować tymi aspektami rzeczywistości, na które przecież zazwyczaj nawet zbytnio nie zwracamy uwagi.

Co to jest serwomechanizm?

Zacznijmy więc od początku. Otóż jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się czym jest serwomechanizm, należałoby najpierw wyjaśnić czym jest automatyka. Termin ten jest tak naprawdę dość szerokim pojęciem i oznacza praktycznie wszystko, co nas otacza. Oczywiście mam tu na myśli technikę. Według słownikowej definicji są to wszystko procesy i działania, dzięki którym coś funkcjonować może bez udziału człowieka, już nie ważne czy jest to proces zachodzący bez udziału ludzkich mięśni czy też może bez udziału ludzkiego umysłu (tu zaś ocieramy się już o pojęcie sztucznej inteligencji). W tym momencie można już spokojnie wytłumaczyć, czym jest tak naprawdę serwomechanizm. Jest to nic innego jak układ zamknięty, którego zadaniem jest wyeliminowanie wszystkiego, co mogłoby zakłócić działanie tego co my nazywamy automatyką. Oczywiście być może możliwe byłoby i podanie nieco bardziej szczegółowej definicji, jednak wydaje mi się że na obecnym etapie będzie to aż nadto. Bardzo często zdarza się (a dotyczy to przede wszystkim studentów, którzy studiują kierunki humanistyczne, bądź też kiedyś takowe skończyli) że nie przejmujemy się za bardzo tym, co mogłoby chociaż troszeczkę odbiegać od naszego obszaru zainteresowań. Jest to jednak szkoda… dla nas i dla społeczeństwa. Chociaż dla większości osób samo słowo serwomechanizm mogłoby być całkowitą abstrakcją, oznacza ono coś co jest częścią automatyki, a więc czegoś co otacza nas praktycznie ze wszystkich stron. Wydawać by się mogło że nie ma sposobu aby od tego uciec. Czy to korzystając z połączeń linii lotniczych, czy to korzystając z urządzeń takich jak faks.. gdzie byśmy się nie obejrzeli, ona po prostu jest.

Z pewnością serwomechanizm nie jest czymś, co mogłoby się mieścić w wyobraźni zwykłego laika. Wręcz przeciwnie umiejętność jego dokładnego opisu może oznaczać, że jesteśmy prawdziwymi specjalistami w swojej dziedzinie. Jednak mimo to uważam, że z uwagi na to że jest to coś wszechobecnego w naszym życiu, być może czasem warto byłoby się tym nieco głębiej zainteresować. Dla dobra naszego i dla dobra ogółu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *