Żywotność baterii w laptopie

Filed in Komputery by on 17 lipca 2016 1 Comment

Laptop jest urządzeniem uniwersalnym – to nasze narzędzie pracy, źródło rozrywki, wiedzy i okno na świat. Życie współczesnego człowieka jest niemal niemożliwe bez komputera, a jeśli już – to bardzo utrudnione, ponieważ sami odzwyczailiśmy się od funkcjonowania bez sprzętu elektronicznego.

Z dziejów baterii

batriPierwszy laptop został zaprojektowany w 1968 roku, kiedy jeszcze nie było miniaturyzacji, dlatego bateria do laptopa była bardzo duża i ciężka. Jednak był to tylko ogólny pomysł, który wymagał kolejnych lat doskonalenia. Pierwszy model komputera przenośnego przeznaczonego do komercyjnego użytku skonstruowano dopiero 11 lat później- w 1979 roku. Bateria do laptopa wciąż była duża, jednak już wystarczająco niewielka, aby sprzęt miał formę średniej wielkości walizki. W latach wcześniejszych podejmowano różne próby konstruowania laptopów, dzięki czemu inżynierowie wciąż mogli udoskonalać swoje projekty. Wizja pierwszego komputera z 1968 roku była wówczas zbyt oderwana od rzeczywistości (zakładała np. łączność bezprzewodową), dlatego ten projekt tak na prawdę został zrealizowany dopiero kilkadziesiąt lat później.

Gdy bateria do laptopa się psuje

Pierwsze komputery przenośne były duże ze względu na wielkość komponentów. Współczesne baterie do laptopów są niewielkie i wytrzymałe, dlatego nie wpływają znacząco na rozmiar i wagę sprzętu. Dzięki temu laptopy można zabrać ze sobą niemal wszędzie. Bateria do laptopa jednak zużywa się jak każda inna część, a jej żywotność zależy przede wszystkim od jakości zastosowanych komponentów. Im wyższa jakość poszczególnych elementów baterii do laptopa, tym dłużej będzie ona „żywa”. Pierwszym sygnałem wskazującym na to, że musimy pomyśleć o wymianie baterii jest coraz krótszy czas pracy komputera po odłączeniu kabla. Standardowo komputer powinien chodzić na samej baterii około półtorej do dwóch godzin. Jeżeli czas ten skróci się do godziny, to znak, że możemy szukać już odpowiedniego zamiennika. Inny sposób na sprawdzenie stanu baterii do laptopa to zastosowanie specjalnego programu diagnostycznego, który pomoże dokładniej określić przewidywany czas życia akumulatora. Takie programy są standardem w serwisach komputerowych, ale wielu producentów oddaje je za darmo na domowy użytek. Dlatego też możemy przeprowadzić analizę sami w domu. Baterie są bardzo wrażliwe na ciepło, dlatego dobrze jest wypiąć akumulator podczas największych upałów. Można również stosować specjalne podkładki, które skutecznie chłodzą komputer przed przegrzaniem wszystkich komponentów. Baterie przeważnie wymienia się co kilka lat, w zależności od stopnia eksploatacji komputera.

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Laptopy pisze:

    Bardzo przyjemny wpis. Baterie w laptopach przeszły dużą ewolucje, komponenty również. Po cichu jednak każdy liczy, że baterie będą jednak jeszcze mocniejsze z biegiem czasu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *