Ceny na zdalnie sterowane drony wyraźnie spadają i już dziś praktycznie każdego zainteresowanego tą tematyką stać na zakup prostego modelu hexacoptera lub quadrocoptera. Tego typu modelami wzbijemy się na wysokość kilkudziesięciu metrów i wykonamy krótki filmik z trasy ich przelotu. Oczywiście za niewielkie pieniądze nie da się jednocześnie kupić dobrej jakości drona i dobrej klasy sprzętu do filmowania. Jednak wydając kilka tysięcy złotych możemy zaopatrzyć się w urządzenie oferujące i dobre parametry lotu, i profesjonalny sprzęt do wideofilmowania.
Drony możemy kupić jako gotowe urządzenia, które zraz po rozpakowaniu są w zasadzie gotowe do lotu. Tego typu konstrukcje możemy również wykonać samodzielnie – składając je jak typowy model. Korzystając z tej drugiej opcji, każdego drona, niezależnie od tego czy jest to prosty quadrocopter czy bardziej skomplikowany hexacopter, możemy złożyć z ogólnodostępnych części i będzie nas to kosztowało znacznie mniej pieniędzy niż w przypadku zakupu gotowej konstrukcji. Naturalnie decydując się na samodzielny montaż urządzenia musimy poświęcić temu sporo czasu oraz posiadać przynajmniej minimalne zdolności techniczne. Potrzebna będzie również jakaś ogólna lub bardziej szczegółowa instrukcja, dzięki której wykonany model spełniający określone parametry techniczne – zasięg i pułap lotu, szybkość wznoszenia, udźwig itp. Pamiętajmy, że hexacopter to dron wyposażony w sześć wirników, zatem jego złożenie będzie wymagało od nas więcej pracy i będzie bardziej skomplikowane niż w przypadku quadrocoptera, czyli czterowirnikowca (na razie w ogóle pomijamy konstrukcje oparte na ośmiu niezależnych wirnikach).
Czego będziemy potrzebowali do samodzielnego montażu wybranej konstrukcji drona? Przede wszystkim potrzebna będzie instrukcja. Z jej znalezieniem nie powinno być jednak większego problemu. W sieci znaleźć można wiele szczegółowych filmików instruktażowych pokazujących krok po kroku jak zmontować własnego drona. W każdym przypadku potrzebować będziemy określonego zestawu części. Bazą będzie zawsze rama urządzenia. Jeśli budujemy hexacopter, potrzebna będzie nam rama z sześcioma ramionami do montażu sześciu wirników. Jeśli budujemy zwykły quadrocopter, wtedy sięgamy po ramę z czterema ramionami. Drugim niezbędnym elementem są silniki (ilość zależy od liczby wirników w naszym dronie) oraz elektroniczne regulatory obrotów tych silników. Kolejne elementy to śmigła, komputer główny oraz nadajnik z odbiornikiem. Naszego hexacoptera możemy również wyposażyć w system oświetlenia led, podwozie i gimbal do sterowani obiektywem kamery.