Jesienne nawożenie murawy

Filed in Sport by on 2 września 2018 0 Comments

Murawa na boiskach i innych obiektach sportowych wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji przez cały okres wegetacji, a więc od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nawożenie jesienne znacznie różni się od tego wykonywanego wiosną. Mylne zastosowanie nawozu w nieodpowiednim okresie spowodować może duże szkody i obumarcie traw – pielęgnacja boisk piłkarskich.

Początek sezonu wegetacyjnego wymaga nawożenia, które ma na celu wzmocnić darń, przyśpieszyć jej wzrost i dostarczyć wszelkie potrzebne do tego składniki mineralne. Wiosenne nawozy umożliwiają szybszy i efektywniejszy przyrost zielonej masy. Nawożenie jesienne natomiast nie ma na celu pobudzania traw do wzrostu. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie murawy do zimy tak, aby przetrwała minusowe temperatury w jak najlepszym stanie. Odżywienie roślin azotem w czasie jesieni może spowodować duże straty na murawie. Dlatego ten składnik dopuszczalny jest tylko w odżywianych wiosennym. W innym przypadku trawa nie będzie odpowiednio zahartowana i nie przetrwa mrozów.

Skład nawozów stosowanych w okresie jesiennym

Nawozy podawane trawom jesienią składają się głównie z dużych dawek fosforu oraz potasu. Całkowicie niewskazane jest nawożenie azotem, który można stosować jedynie do początku sierpnia. To właśnie ten składnik przyśpiesza wzrost zielonej masy, co nie jest wskazane u schyłku lata. Rola fosforu jest bardzo znacząca – pomaga w rozrastaniu się systemu korzeniowego murawy. Dzięki temu trawy będą bardziej wytrzymałe na niedobory wody. Potas natomiast dobrze wpływa na wytrzymałość roślin – dotyczy to zarówno różnego typu chorób, jak i niskich temperatur. Obecnie rynek oferuje szeroką gamę nawozów wieloskładnikowych do trawników, przeznaczonych typowo na okres jesienny. Stosując takie gotowe preparaty i zapoznając się z zaleceniami producenta, znacząco zmniejsza się ryzyko zaszkodzenia trawie. Oprócz wspomnianych wcześniej fosforu oraz potasu, nawozy jesienne zawierają również dodatki magnezu, żelaza, cynku, a czasem także wapna, boru i siarki.

Stosowanie nawozów jesiennych

Optymalny czas nawożenia murawy bez użycia azotu to przełom sierpnia i września. Drugim dopuszczalnym terminem nawożenia jest przełom września i października. Nie należy stosować tego zabiegu później. Konieczne jest pamiętanie, że zima to czas spoczynku traw. Roślinność musi się do tego spoczynku prawidłowo przygotować. Większość nawozów ma formę granulatu. Jest on łatwy w zastosowaniu. Przed posypaniem trawnika granulkami należy wykonać koszenie. Dzięki temu nawóz nie będzie osadzał się na zielonych źdźbłach traw. Po wykonaniu zabiegu konieczne jest podlanie murawy. Spowoduje to lepsze przenikanie składników odżywczych w głąb gleby. Rośliny będą mogły pobierać potrzebne im składniki poprzez system korzeniowy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *