Pielęgnacja boisk piłkarskich składa się z wielu kluczowych elementów. Pierwsze zabiegi, które przychodzą do głowy to oczywiście takie zabiegi jak podlewanie, koszenie czy nawożenie murawy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jeśli chcemy utrzymać zdrowy i młody wygląd naszego boiska sportowego oraz ogólną dobrą kondycję murawy należy zadbać także o odpowiednio wykonane piaskowanie boisk.
Jaki jest cel piaskowania boisk?

Piaskowanie boisk ma na celu przede wszystkim poprawę przepuszczalności wody, składników odżywczych i tlenu do systemu korzeniowego trawy. Dzieje się tak poprzez rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby oraz zwiększenie porowatości. Dzięki temu powierzchnia boiska szybciej wysycha, nie jest śliska i nie dochodzi do zastoju wody, za to poziom wilgotności zostaje utrzymany na stałym, odpowiednim poziomie. Dodatkowo, piaskowanie boisk wpływa na rozwój korzeni trawy, tym samym pozwalając na głębsze i mocniejsze ukorzenienie, dzięki czemu murawa staje się dużo bardziej odporna zarówno na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak susza czy mróz, ale także na uszkodzenia mechaniczne, co w przypadku boisk, na których odbywa się wiele rozgrywek jest bardzo istotną kwestią. Ponadto, piaskowanie boisk służy wyrównaniu terenu i zamaskowaniu wszelkich ewentualnych nierówności podłoża. Podsumowując, zabieg ten pozwala na uzyskanie zdrowej trawy o prawidłowym wzroście oraz wpływa na polepszenie walorów estetycznych boiska piłkarskiego.
Zasady prawidłowo wykonanego piaskowania boisk
Piaskowanie boisk wykonywane jest przy pomocy piaskarki, która posiada funkcję precyzyjnego dozowania oraz przy pomocy szczotki nagarniającej piasek. Piasek wykorzystywany w zabiegu piaskowania boisk to zazwyczaj drobny żwir o wielkości 0 – 2 mm. Ne powinno używać się większych ziaren, ponieważ w razie upadku zawodnika istnieje zwiększone ryzyko obtarć skóry. Dodatkowo, warto pamiętać, że aby piasek został dobrze i równomiernie rozprowadzony, jego ziarna powinny być suche i pozbawione takich dodatków jak pyły czy glina. Można jednak zastosować substancje pomocnicze takie jak wysoce rozdrobniony torf czy nawozy odżywcze i wymieszać je z ziarnami piasku. Wówczas proces piaskowania boisk można połączyć z zabiegiem nawożenia murawy. Grubość warstwy piasku na powierzchni boiska to zazwyczaj 3-5 mm.
Piaskowanie boisk powinno być wykonywane w każdym roku, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie uzyskanie mocnej i zdrowej murawy, a także elastycznej nawierzchni o odpowiednim poziomie porowatości. Jeśli istnieje taka konieczność można zabieg piaskowania boisk wykonywać nawet kilkukrotnie w ciągu roku. Najlepszy czas na ten zabieg to późne lato, najlepiej po wykonanym uprzednio zabiegu napowietrzania gleby. W ten sposób, dzięki rozluźnionej powierzchni gleby ziarna piasku będą mogły swobodnie się przemieszczać.