nazywamy prawnie usankcjonowany związek małżeński. Alternatywą jest takiego ślubu jest ślub konkordatowy zawierany w kościele, któremu towarzyszą dokumenty cywilne. Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących ślubu cywilnego.
Jeśli chodzi o terminy to należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego najpóźniej 31 dni przed planowanym terminem ślubu. Z kolei zgłoszenie nie będzie przyjęte wcześniej niż 3 miesiące przed data ślubu. Gdy zależy nam na szybkim terminie to należy złożyć odpowiednie podanie wraz z uzasadnieniem. Decyzja wydawana jest w trybie przyspieszonym. Ślub można zawrzeć w każdy dzień, poza niedzielą.
Po ustaleniu terminu i godziny, należy wnieść opłatę skarbową, przedstawić dowody tożsamości oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia jeśli ślub będzie zawierany nie w swoim miejscu zameldowania.
Dodatkowymi dokumentami mogą być:
– skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego współmałżonka,
– odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie, w przypadku rozwodu,
– pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa (kobieta w wieku 16-18 lat),
– dla obcokrajowców, odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
Zawarcie małżeństwa następuje przy kierownictwie kierownika USC i dwóch pełnoletnich świadków. Urzędnik USC wygłasza mowę, następnie mamy przysięgę, a potem następuje wymiana obrączek. Kolejnym etapem jest podpisanie aktu małżeństwa, a także świadków.
Najczęściej po zakończeniu uroczystości zaślubin młodzi i goście przechodzą do Sali kameralnej, gdzie wznosi się toast i składa życzenia.
Jeżeli młodzi chcą przeprowadzić ceremonię zaślubin poza lokalem USC, mogą to zrobić, a przy tym należy złożyć podanie do kierownika USC z prośbą o taką zmianę miejsca ślubu. Podanie powinno być oczywiście umotywowane. Takie miejsce musi lokować się w rejonie danego USC. Trzeba się jednak liczyć z odmową urzędu. Przykładami powodów do zmiany miejsca mogą być np. choroba, duża liczba gości, ważni goście.
Wykaz opłat jakie wiążą się ze ślubem cywilnym:
– sporządzenie aktu małżeństwa – 80 zł
– decyzja o skróceniu terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego – 30 zł,
– odpis skrócony aktu urodzenia – 15zł.