Urbanizacja na świecie

Filed in Społeczeństwo by on 24 października 2012 0 Comments

Urbanizacja współczesnych miast cały czas postępuje i rozwija się. Zwiększają się obszary miejskie, a zmniejszają obszary rolniczo-wiejskie. Populacja naszej planety wynosi ponad 7 mld, z czego większość żyje w ośrodkach miejskich.

Miernikiem urbanizacji jest wskaźnik określający procent ludności mieszkającej w miastach.

Zatem dla całego świata wynosi on ponad 50%. ONZ podaje szacunkowe liczby, że w 2030 roku urbanizacja będzie obejmowała ponad 5 mld osób. Najważniejszym czynnikiem urbanizacyjnym jest na całym świecie przemysł.

Urbanizacja na świecie w różnej jego części ma różną siłę natężenia. Urbanizacja to wyzwanie dla architektów, urbanistów i tych, którzy są związani z tworzeniem przestrzeni miejskiej. Powstaje projekt światowej mapy stref miejskich i rozwoju ekonomicznego i demograficznego. Według niego największa urbanizacja czeka obecnie na kontynent afrykański m.im. dorzecze Nilu, północny brzeg Jeziora Wiktorii, Zatoka Gwinejska. W Azji zaś najprężniej będą rozwijać się w niedługiej przyszłości Chiny i Indie.

Najbardziej rozwinięte są oczywiście kraje Europy Zachodniej np. Belgia 96%, Wielka Brytania 90%. Obecnie w krajach wysokorozwiniętych obserwuje się spowolnienie powiększania się liczby mieszkańców miast.

Ciekawą sprawą jest urbanizacja krajów Ameryki Łacińskiej, która nazywana jest pozorną.Polega ona na tym, że rozwijają się przedmieścia miast i tam też zamieszkuje najwięcej ludzie, nie w centrach jak to bywa przy normalnej urbanizacji.

Negatywnym skutkiem urbanizacji jest powodowanie wyginięcia pewnych gatunków zwierząt i roślin, oraz ogóle zanieczyszczanie powietrza. Ponadto wzrasta ilość patologii społecznych.

Urbanizacja prowadzi  również do przeobrażeń ekonomicznych, przestrzennych oraz społecznych. Miasta skupiają przemysł i usługi, co zmienia strukturę zawodową i demograficzną mieszkańców.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *