Wykonaniem sukienki na specjalną okazję najczęściej zajmuje się doświadczona krawcowa. To ona uwzględnia wszystkie mankamenty figury, pomaga ukryć wady i uwypuklić zalety, właściwie określa najlepszy materiał i dobiera krój. To jednak dotyczy naprawdę dużych uroczystości. W przypadku mniej hucznych okazji możemy same dobrać odpowiedni strój.
Sukienki wieczorowe to najlepszy wybór na gale, imprezy rodzinne, oficjalne kolacje, bal sylwestrowy itd. Wszystkie okazje rządzą się nieco innymi prawami, dlatego w pierwszej kolejności trzeba określić rodzaj wydarzenia i szukać sukienki pod kątem jego charakteru. Od tego zależy, czy sukienka będzie dłuższa, krótsza, bardziej strojna czy jednak skromniejsza.
Dobór do okazji
Klasyczne sukienki wieczorowe są długie i bardzo eleganckie. Najlepszy ich przegląd mamy na gali rozdania Oscarów, kiedy to czerwony dywan zapełnia się szykownymi kreacjami. Tego typu suknie są idealne na duże, huczne, bardziej oficjalne uroczystości i bale promocyjne. Typowym fasonem jest gorsetowa góra i długi, efektowny dół. Etykieta jest najczęściej dość elastyczna, dlatego panie, które nie lubią długich sukien mogą wybrać skróconą wersję sukienki. To świetny kompromis kiedy wybieramy się np. na ślub swoich bliskich. Najlepsze tkaniny to szyfon, organza i wszystkie, które trzymają określony fason. Materiały mocno opinające ciało nadają się na nieoficjalne imprezy w bliższym gronie. Ważny jest również trafny wybór kolorystyczny. Klasyczna czerń jest bezpiecznym rozwiązaniem, jednak nie zawsze pasuje do charakteru uroczystości i naszej urody. Kolory nie ujmują elegancji, oby tylko nie były w zbyt odważnych odcieniach. Warto wybrać butelkową zieleń, szafir, szmaragd, odcienie ziemi, czekoladowy brąz.
Dobór do sylwetki
Po określeniu rodzaju sukienki przechodzimy do drugiego etapu, czyli poszukiwań idealnego kroju, który podkreśli wszystkie nasze atuty. Panie, które mają szersze biodra, ale za to drobną górę najlepiej prezentują się w sukniach w kształcie litery A bez ramiączek. Te modele są dopasowane pod biustem i swobodnie opadają w dół, dlatego nie widać spod nich krągłości. W przypadku długich sukni musimy szukać tych rozchodzących się ku dołowi, najlepiej z odsłoniętymi plecami. Jeżeli problemem jest zbyt duża pupa najlepiej odwróci od niej uwagę mocno podkreślona talia i poszerzona góra. Może to być sukienka z wiązaniem na szyi, odkrywająca ramiona, podnosząca biust. Dobrym pomysłem jest zestawienie dodatkowo z bolerkiem lub krótkim futerkiem.
Drobne i chude sylwetki najlepiej prezentują się w prostych fasonach, bez bufek, kokard, marszczeń, które dodają infantylności. Dobrym wyborem są błyszczące tkaniny w żywych barwach. Pomniejszająca optycznie czerń nie jest wskazana.
Panie o kobiecej figurze w kształcie klasycznej klepsydry świetnie prezentują się w sukienkach inspirowanych latami 50-tymi, które uwydatniają biust, podkreślają talię i spłaszczają brzuch. Wskazany jest seksowny dekolt, który dodatkowo odciągnie uwagę od ewentualnych mankamentów urody. Pulchne panie muszą unikać elastycznych materiałów, które mogą ukazać niezbyt apetyczne wałeczki. Klepsydry najlepiej prezentują się w sprawdzonych modelach Chanel i Diora.