Sny są czymś, co fascynuje ludzi w zasadzie od zawsze. Zastanawiają się skąd biorą się te nocne projekcje, czym są, czy mogą przepowiadać przyszłość, a może są swego rodzaju ostrzeżeniem przed czymś lub kimś. Jeśli poprzeć na historię rozważań nad snami, ma ona swój początek już w starożytności. Mieszkańcy Indii spisywali sny w swoich świętych księgach zwanych Wedami, a pierwsze tego typu zapiski datuje się na przełom trzeciego i czwartego wieku przed naszą erą.
Sennik online
Sny były ważne także w religii buddyjskiej. W końcu matka Buddy – Maya właśnie ze snu dowiedziała się, że niebawem urodzi niezwykłe dziecko, które odmieni losy świata. Według przekazów kobiecie przyśniło się, że czterej królowie wnieśli ją na łożu na szczyt góry, a następnie obdarowali niesamowitymi skarbami i kosztownościami. Później pokazali jej piękny pałac, który od tej pory miał być jej domem. W pewnym momencie we śnie pojawił się biały słoń, którego wyróżniało sześć dorodnych kłów. Zwierzę zaczęło kłuć nimi Mayę, ta jednak nie odczuwała żadnego bólu. Ze snu obudził kobietę śpiew niebieskiego ptaka oraz silne przeświadczenie związane z tym, że właśnie tej nocy nastąpiło poczęcie Buddy.
Jeśli chodzi o starożytnych Egipcjan, oni także wiedzieli, że sny są czymś bardzo istotnym, co warto zapamiętywać i interpretować. Według nich, były to przekazy od Bogów, którzy właśnie w ten sposób przedstawiali im prawdy o świecie, a także pomagali przewidzieć przyszłość. Największą uwagę przykuwano jednak do snów faraonów, którzy według ówczesnych wierzeń byli potomkami boga Ra. Bogiem, którego ludzie prosili o prorocze sny oraz wskazówki odnośnie życia był natomiast Serapis.
Znaczenie snu
Antyczni mieszkańcy Polinezji uznawali sny za przekazy od Bogów oraz swoich zmarłych bliskich. Wierzyli, że podczas snu, ich dusze na jakiś czas opuszczają ciało, udając się w podróż po światach. Sny były zatem czymś w rodzaju wspomnień z tych wypraw, które poprawnie zinterpretowane, mogły pomóc człowiekowi, obdarzyć go mądrością lub ostrzec przed niebezpieczeństwami, które ma na swoje drodze.
Jeśli chodzi o starożytną Grecję, tamtejszym znawcą snów był filozof Arystoteles. Jego dzieła „O śnie i czuwaniu” , „O marzeniach sennych” oraz „O wróżbach we śnie” wskazują na to, że już wtedy dopatrywano się we snach czegoś, co może pomóc i dać odpowiedzi na wiele pytań dręczących ludzi. Przeciwnikiem Arystotelesa, był natomiast jego nieco młodszy kolega po fachu – Heraklit. On uważał bowiem, że sny są czymś całkowicie pospolitym, do czego nie należy przywiązywać większej uwagi. Stanowią one tylko odbicie naszych codziennych problemów, rozważań i sytuacji, z którymi się spotykamy.
Sennik znaczenie snów
Jak wiadomo, nie tylko ludy starożytne zastanawiały się nad snami. Do dziś bowiem nikt nie dał nam jednej, pewnej odpowiedzi na to, czym one właściwie są. Dalej stanowią więc niewiadomą, która nas fascynuje i daje do myślenia.