Zabiegi pielęgnacyjne – nawadnianie boisk piłkarskich

Filed in Biznes by on 13 stycznia 2020 0 Comments

Słoneczne i upalne dni to uwielbiany i wyczekiwany przez wielu wakacyjny obraz. Poza wieloma wspaniałymi plusami takiej aury, niestety typowo wakacyjna pogoda ma także swoje minusy. Na przykład w przypadku roślin, bardzo wysokie temperatury, brak deszczu i wysoki stopień nasłonecznienia stanowi duże wyzwanie.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku trawy porastającej boiska piłkarskie. W czasie upalnych dni należy szczególnie zadbać o murawę, by nie doprowadzić do jej poparzenia lub przesuszenia. W tym celu niezbędna jest pielęgnacja boisk piłkarskich i co ważniejsze jej prawidłowe stosowanie. Jednym z istotniejszych aspektów w czasie upałów jest nawadnianie boisk piłkarskich. Prawidłowe podlewanie boisk wymaga przestrzegania kilku zasad, które są niezbędne, aby zabieg ten faktycznie poprawiał kondycję trawy, a nie jej szkodził.

W kilku słowach o nawadnianiu boisk piłkarskich

Po pierwsze należy pamiętać, że nawadnianie boisk piłkarskich to zapewnienie optymalnego poziomu wody, który dotrze do korzeni trawy. W czasie upalnych i słonecznych dni wartość ta wynosi od 10 do 15 l/m2, w pozostałych okresach to około 4 l/m2. Warto pamiętać, że lepiej jest podlewać rzadziej to znaczy co drugi lub trzeci dzień, ale bardziej intensywnym strumieniem, niż każdego dnia ale w małych ilościach. Podlewanie rzadsze ale większą ilością wody stymuluje trawę do większego rozrostu systemu korzeniowego, a tym samym lepszego ukorzenienia w glebie co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost wytrzymałości trawy i jej zwiększoną odporność na uszkodzenia. Kolejna zasada, której należy przestrzegać przy nawadnianiu boisk piłkarskich to wybór pory dnia kiedy boisko jest podlewane. Nie należy podlewać w ciągu dnia, w południe. Krople wody na łodygach trawy będą się zachowywały jak soczewka, która skupia promienie słoneczne i źdźbła trawy mogą zostać poparzone. Ponadto, nawadnianie boisk piłkarskich w południe nie spełnia swojej roli, ponieważ znaczna część wody zanim dotrze do korzeni trawy zdąży już odparować. Dlatego też najlepszą porą na podlewanie jest wczesny poranek.

Wówczas do systemu korzeniowego trawy dociera potrzebna ilość wody, a jeśli pojawi się jakiś nadmiar zostanie w ciągu dnia odparowany. Jeśli nie mamy możliwości podlewania boiska wczesnym rankiem, można to zrobić wieczorem, ale wtedy należy uważać z ilością wody, ponieważ jej nadmiar nie zostanie odparowany. W celu precyzyjnego podlewania powinno się stosować systemy nawadniania, wśród których wymienia się systemy podziemne lub naziemne. Systemy naziemne są to głównie zraszacze sektorowe umieszczane na płycie boiska w kilku miejscach, które posiadają możliwość przenoszenia w inne miejsca. Podziemny system nawadniania boisk piłkarskich to zraszacze sektorowe lub przekładniowe, które są instalowane pod powierzchnią boiska na stałe. Zraszacze są w całości zautomatyzowane i obsługiwane przy pomocy sterowników. Sterowniki są odpowiedzialne za całą grupę zraszaczy lub za jeden, konkretny zraszacz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *