Piękna, soczyście zielona i zdrowa murawa to walory estetyczne, które przyciągają miłośników piłki nożnej na dany obiekt sportowy. Boiska piłkarskie, które cechuje zadbany wygląd murawy mają większe szanse na to, by odbywały się na nich liczne rozgrywki sportowe. Jednak warto wówczas pamiętać, że nie tylko wygląd i walory estetyczne mają znaczenie, trzeba też zadbać o to, by murawa mimo dużej eksploatacji nadal była mocna i odporna na uszkodzenia.

Efekt ten można osiągnąć poprzez prawidłowe dobranie zabiegów pielęgnacyjnych i regeneracyjnych do rodzaju gleby, pory roku, gatunku posianej trawy i ogólnej kondycji, w jakiej znajduje się murawa. Pielęgnacja boisk piłkarskich to bardzo obszerny temat, który obejmuje cały szereg różnorodnych zabiegów, które powinny być stosowane w celu osiągnięcia murawy o prawidłowym i zdrowym wzroście.
Przegląd najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych
Pielęgnacja boisk piłkarskich to przede wszystkim spulchnianie gleby, jej napowietrzanie, użyźnianie, nawadnianie oraz koszenie lub dosiew. Wszystkie te zabiegi powinny być dostosowane do warunków panujących na boisku, gatunku posianej trawy oraz do panującej pory roku. Warto zdawać sobie sprawę, że pielęgnacja boisk piłkarskich wygląda inaczej na wiosnę, gdy przyroda budzi się do życia i należy usunąć stare resztki trawy po zimie i dostarczyć jak najwięcej składników mineralnych potrzebnych do wzrostu i rozwoju trawy, a inaczej na przykład latem, gdy najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to przede wszystkim koszenie oraz regularne podlewanie.
Wśród wymieniowych powyżej zabiegów wchodzących w skład pielęgnacji boisk piłkarskich pojawiło się spulchnianie gleby, które przeprowadza się poprzez płytkie nacięcie darni w celu usunięcia obumarłych resztek traw. Zabieg ten to wertykulacja. Jest najczęściej przeprowadzany na wiosnę, po przejściu warstwy śniegowej, służy do przygotowania gleby na dosiew nowej trawy i pozwala na polepszenie warunków gazowo – wodnych w glebie. Dzięki procesowi werykulacji ułatwiony zostaje dostęp tlenu, wody oraz składników mineralnych w głąb korzeni trawy. Podobny efekt można osiągnąć stosując inny zabieg tak zwaną aerację, czyli napowietrzanie gleby. Aeracja to zabieg wykonywany bardzo często razem z werykulacją tuż po przejściu zimy. Służy spulchnieniu gleby, jej napowietrzeniu i zwiększeniu jej elastyczności. Wpływa, podobnie jak wertykulacja, na ułatwienie dostępu wody, powietrza i niezbędnych składników odżywczych do systemu korzeniowego trawy, powodując tym samym jego rozrost.
Pielęgnacja boisk piłkarskich to również nawożenie gleby. Najczęściej stosowane są nawozy w mieszankach przygotowanych specjalnie do trawy posianej na obiektach sportowych. Najlepsza pora na nawożenie to wiosna, aby po okresie spoczynku trawa mogła rozpocząć intensywny wzrost oraz na jesień, aby przygotować murawę okres zimowy.
Warto wspomnieć również o koszeniu trawy. Jest to zabieg niezbędny w przypadku boisk piłkarskich, ponieważ zapewnia komfort gry i bezpośrednio wpływa na jej jakość. Należy pamiętać, że murawa powinna być koszona regularnie, na odpowiednią wysokość – zazwyczaj ok 3,5 cm wysokości.
Wniosek jest prosty – pielęgnacja boisk piłkarskich jest konieczna, aby murawa przyciągała wzrok zdrowym i pięknym wyglądem oraz pozostawała w ogólnej dobrej kondycji.