Bieganie jest sportem znacznie obciążającym stopy oraz stawy. Pragnąc kupić odpowiednie buty do biegania warto najpierw dowiedzieć się, jaki typ stopy posiadamy, aby nawet w przypadku pierwszych butów do biegania, wybrać te najbardziej odpowiednie. Czym zatem kierować się wybierając swoje pierwsze buty do biegania, joggingu?
Każdy człowiek posiada charakterystyczny dla niego sposób chodzenia i stawiania stóp. W efekcie można z całej populacji wyróżnić trzy typy stóp, które opiszemy w niniejszym artykule.
Rodzaje stóp oraz dobór odpowiedniego obuwia
Wśród ogółu populacji można wyróżnić 3 rodzaje stóp: pronującą, neutralną i suponującą. Stopa pronująca wykazuje tendencje do kierowania się do wewnątrz – jest to naturalna tendencja stóp, które w taki sposób dążą do naturalnej amortyzacji wstrząsów. Generalnie w tym sposobie stawiania stopy nie ma nic złego, jednakże znaczna pronacja może prowadzić w trakcie biegania do kontuzji, dlatego też producenci tworzą buty do biegania joggingowe chroniące stopy przed nadmiernym nawracaniem i od strony wewnętrznej buta zamieszczają specjalne wkładki naturalizujące nadmierną pronację.
Stopy suponujące nie amortyzują w wystarczająco stawów, ponieważ nie nawracają się w odpowiedni sposób. W takim układzie stopy przenoszą ciężar przeważnie na zewnętrzną krawędź stopy. Suponatorzy powinni biegać w butach o dużej amortyzacji, która gwarantować będzie wystarczającą ochronę dla stawów. Stopy neutralne natomiast charakteryzują się równomiernym rozłożeniem ciężaru podczas kontaktu stopy z podłożem, dlatego też osoby o takich cechach powinny korzystać z butów neutralnych.
Jak sprawdzić jakie ma się stopy?
Znając już charakterystykę poszczególnych rodzajów stóp warto teraz dowiedzieć się, jakie buty do biegania należy wybrać dla siebie. Można to zrobić w domowych warunkach na dwa sposoby. Pierwszy z nich związany jest z analizą używanych butów. Nie musi to być obuwie sportowe, ważne, aby było na płaskim obcasie (to uwaga dla kobiet oczywiście). Teraz sprawdzając stopień zużycia podeszwy można określić, która jej część jest najbardziej starta – wewnętrzna, zewnętrzna czy równomiernie cała przednia część postawy buta – na tej podstawie można wiarygodne ocenić, którą część stopy najbardziej obciążamy przy kładzeniu jej na ziemi.
Innym sposobem jest tak zwany test wody. Wystarczy wziąć czystą kartkę i położyć na niej mokrą stopę. Odbije się ona na kartce i wskaże wielkość sklepienia, które bardzo często skorelowane jest z danym typem stopy. Jeśli odbicie naszej stopy wskazuje jedynie cienkie połączenie pomiędzy częścią zawierającą palce a piętą, lub w ogóle nie wykazuje połączenia, to z pewnością mamy do czynienia ze stopami typu supinującego. Jeśli stopa ma niskie sklepienie – czyli część łącząca palce z piętą jest bardo wydatna, to znaczy że stopa ma charakter pronujący. Stopa neutralna posiada zazwyczaj sklepienie o średniej wielkości.