Budowa boisk piłkarskich

Filed in Sport by on 21 listopada 2018 0 Comments

Sukcesy narodowych reprezentacji oraz lokalnych klubów piłkarskich sprawiają nam bardzo dużo radości. Jako kibice i obserwatorzy możemy ponieść się emocjom, kibicować z całych sił i cieszyć się z sukcesów ukochanej drużyny. Poza talentem zawodników, odpowiednim wyszkoleniem technicznym, narzuconą taktyką trenera, budowa boisk piłkarskich, niezmiernie ważnym elementem przyczyniającym się do ogólno rozumianego sukcesu jest perfekcyjnie przygotowana murawa boiska piłkarskiego.

Budowa boisk piłkarskich – poziom obciążenia murawy

Proces projektowania powyższego obiektu sportowego jest skomplikowany. Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, które wpływają na ostateczny kształt i funkcjonalność powstałego obiektu sportowego. Projektując naturalną murawę boiska piłkarskiego w tym przede wszystkim plan jej pokrycia nawierzchnią trawiastą powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak maksymalna granica obciążenia murawy, które ustalane jest w sposób indywidualny. Uwarunkowane to jest od zastosowanej technologii budowania, sposobu zakładania nawierzchni trawiastej, wykorzystanej mieszanki traw, powierzchni obiektu, zastosowanej intensywności zabiegów pielęgnacyjnych oraz panujących na danym obszarze warunków atmosferycznych.

Rodzaj warstwy nośnej

W zależności od planowanego obciążenia sportowej nawierzchni murawy naturalnej podczas zawodów sportowych wyróżniamy trzy poziomy obciążenia, które warunkują rodzaj zastosowanej warstwy nośnej. W przypadku wysokiego poziomu obciążenia murawy, które wynosi ponad dwadzieścia godzin gry w ciągu tygodnia, warstwa nośna przygotowana pod murawę powinna być wykonana tylko z piasku. W przypadku regularnego – średniego wykorzystywania boiska piłkarskiego w granicach od piętnastu do dwudziestu godzin tygodniowo warstwę nośną powinien stanowić piasek lub substrat ziemny. Podobnie w przypadku niskiego poziomu obciążenia ta znaczy poniżej piętnastu godzin tygodniowo, powinniśmy zastosować również warstwę nośną w postaci piasku lub substratu ziemnego.

Podczas projektowania piłkarskiego boiska sportowego zbudowanego z naturalnej murawy powinniśmy dokonać oceny powierzchni pod murawę, biorąc pod uwagę również lokalizację planowanej inwestycji a także sam przebieg procesu budowlanego i montażu boiska sportowego.

Planując w swojej gminie, powiecie, na szczeblu wojewódzkim, czy też traktując budowę boiska piłkarskiego jako prywatną inwestycję, weźmy sobie do serca zasadę, aby zlecić cały proces projektowo-kosztorysowy firmie z doświadczeniem, która może pochwalić się wieloma zaprojektowanymi i wybudowanymi obiektami, a opinia o tej firmie jest nienaganna.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *