Od czego zależy dobra jakość sportowej nawierzchni trawiastej

Filed in Sport by on 21 listopada 2018 0 Comments

Boiska piłkarskie zbudowane z naturalnej murawy trawiastej są wysoce cenione przez profesjonalne kluby piłkarskie. Dobrej jakości naturalna trawa w dzisiejszych czas jest podstawą funkcjonowania każdej szkółki sportowej oraz każdego profesjonalnego klubu piłkarskiego w Polsce, Europie oraz na świecie – garten-sport.pl. Wszędzie gdzie to jest tylko możliwe i są ku temu odpowiednie warunki atmosferyczne buduje się boiska piłkarskie z naturalną murawą.

Podstawą osiągnięcia takiego efektu są odpowiednio podjęte plany w stosunku do późniejszego użytkowania obiektu z taką nawierzchnią. Odpowiednio dla każdej murawy dla różnorodnych typów nawierzchni stosuje się odpowiedni wysiew nasion w celu osiągnięcia satysfakcjonującego nas efektu. Najważniejszą cechą jaką powinna charakteryzować się dobrej jakości murawa jest silny i zdrowy rozwój trawy przy dużym obciążeniu podłożu. Tylko taka sytuacja gwarantuje nam, że użytkowany obiekt będzie zawsze w dobrej kondycji. Aby jednak tak się działo podłoże, na którym jest położona nasza murawa musi spełniać szereg ściśle określonych kryteriów, które charakteryzują się wartością dodatnią.

Kryteria oceny powierzchni pod murawę

Wśród najważniejszych kryteriów jakie bierze się pod uwagę przy ocenie podłoża pod murawę jest wielkość ziaren. To ona wpływa na to jaką wytrzymałość na ścinanie posiada trawa, jaka jest wystarczająca wydajność przy obciążeniu oraz jaką przepustowością wody posiada murawa. Wielkość ziaren w podłożu pod murawę powinna być odpowiednio wywarzona to znaczy powinno tam znaleźć się uziarnienie od drobnego piasku, przez średni, aż do gruboziarnistego.

Kolejnym ważnym kryterium oceny podłoża pod murawę jest wielkość porów, które się w nim znajdują. Spełniają one niezwykle ważną rolę w procesie wymiany gazowej w podłożu. Odpowiednia wymiana gazowa jest niezwykle ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego traw oraz korzystnie wpływają na stymulacje mikroorganizmów, które w podłożu się znajdują i mogą prawidłowo się rozwijać. Stosunek porów w podłożu pod właściwie dobraną murawę powinien być urozmaicony od porów drobnych, średnich do dużych porów.

Drenaż podłoża jest chyba jednym z najważniejszych kryteriów oceny podłoża. To dzięki niemu wodo z murawy może swobodnie odpływać dzięki czemu woda nie będzie stagnować na płycie murawy i nie będzie wpływać niekorzystnie na jakość trawy. W przypadku zastosowania jako podłoża substratów piaskowych o grubych porach mamy gwarancję, że wskaźnik przepuszczalności wody będzie wysoki. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach bardzo intensywnych opadów atmosferycznych. Właściwie przygotowana murawa powinna wytrzymać intensywne opady w wysokości sześćdziesięciu litrów na metr kwadratowy w czasie jednej godziny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *