O tym, że aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, wie każde dziecko. Sport korzystnie wpływa na ciało, figurę, funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a także wspomaga produkcję tzw. „hormonów szczęścia”. Należy także wspomnieć, że regularne treningi świetnie wzmacniają charakter i silną wolę. Jednym z najczęściej uprawianych sportów jest bieganie. Biegać mogą w zasadzie wszyscy, ale niezwykle istotne jest, aby dostosować dystans do własnych możliwości.
Ważne jest także tempo biegu i odpowiednia odzież do biegania. Pierwsze treningi nie powinny być długie i muszą składać się z krótkich odcinków. W miarę upływu czasu sesje można wydłużać. Optymalna częstotliwość to 3-5 treningów w tygodniu po około czterdzieści pięć minut. Nie jest bardzo istotna godzina aktywności i powinna być raczej dostosowana do trybu życia, niż zegarka. Amator joggingu musi posiadać odpowiednią odzież do biegania, która zapewni wygodę, będzie chronić przed nadmiernym wychłodzeniem, bądź przegrzaniem ciała.
Ubranie powinno być wykonane ze specjalnego materiału, który pomoże odprowadzić wilgoć, pochłonie pot, a jednocześnie nie będzie przyklejał się do skóry i ocierał. Jeżeli postanawiasz biegać podczas mrozów, wcale nie musisz zakładać na siebie kilku warstw odzieży sportowej. W sklepach bez problemu znajdziesz profesjonalne ubrania, które zostały stworzone właśnie z myślą o miłośnikach zimowego joggingu. Warto zainwestować w chociaż jeden, ale porządny strój, który nie pozwoli zmarznąć, a jednocześnie nie będzie obciążał podczas treningu. W zimowej odzieży do biegania są przeważnie dwie warstwy- jedna ma za zadanie ogrzewać, druga utrzymywać ciepło. Obie muszą dobrze odprowadzać wilgoć, ponieważ jest to kluczowe dla zachowania odpowiedniej temperatury.
Na rynku są dostępne także wodoodporne modele treningowe (na deszcz i śnieg), co szczególnie przydaje się tym, którzy uprawią sport zawodowo i są zmuszeni do trenowania w każdych warunkach atmosferycznych. Jednym z najważniejszych elementów odzieży do biegania są buty. To od ich jakości będzie zależało, czy nasz trening nie obciąży zanadto kręgosłupa, lub kolan. Źle dobrane obuwie nie tylko może negatywnie wpłynąć na postawę ciała i stawy, ale także przyczyniać się do częstych skręceń, lub zwichnięć. Fizjoterapeuci stanowczo odradzają kupowanie tanich „no name-ów” z marketów. Niska cena kusi, jednak takie buty nie nadają się na długie joggingi.