Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów traw, dostosowanych do różnych wymagań klientów. Wyróżnia się przede wszystkim mieszanki traw uniwersalnych, parkowych, sportowych (szczególnie odpornych na deptanie), renowacyjnych, a także specjalnie przeznaczonych na miejsca słoneczne lub cieniste. Bez względu na typ trawnika, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod siew, a następnie prawidłowa pielęgnacja boisk piłkarskich. Na dobór mieszanki do siewu wpływ ma przyszłe przeznaczenie darni. Trawnik może pełnić funkcję jedynie dekoracyjną lub rekreacyjną.
Zabiegi pielęgnacyjne konieczne dla prawidłowego wzrostu traw
Zarówno brak, jak i nieprawidłowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych wpływa bardzo niekorzystnie na wzrost murawy. Dla osiągnięcia zdrowego oraz gęstego trawnika, konieczne jest wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Są to między innymi: nawożenie, podlewanie (szczególnie w okresie suszy), koszenie, aeracja, czyli napowietrzanie gleby, a także odchwaszczanie i dosiew traw, jeżeli w darni pojawiły się puste miejsca. Zadbany trawnik charakteryzuje się kilkoma istotnymi cechami. Jest on wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne, trwały i odporny na różnorodne choroby, a trawa krzewi się silnie i równomierne. Należy pamiętać, że osłabiona przez brak pielęgnacji lub nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne darń jest szczególnie narażona na choroby. Najczęściej występujące schorzenia traw to pleśń śniegowa, rdze źdźbłowe, zgorzel, ryzoktonioza lub mączniak właściwy.
Murawa boisk sportowych jest szczególnie narażona na uszkodzenia mechaniczne, w tym częste deptanie. Tym samym nie każdy rodzaj trawnika poradzi sobie w tak wymagających warunkach. Wszelkie nierówności darni mogą znacząco utrudnić zawody sportowe odbywające się na jej powierzchni.
Często popełniane błędy przy pielęgnacji trawnika
Założenie oraz pielęgnacja trawnika nie jest łatwa. Wymaga wiedzy, doświadczenia, a w przypadku dużych obszarów również specjalistycznego sprzętu. Lista najczęściej popełnianych błędów przy pielęgnacji trawnika (bez względu na jego typ) jest stosunkowo długa. Wymienia się tu przede wszystkim koszenie źdźbeł na zbyt krótką wysokość, przesuszenie darni lub wręcz przeciwnie – nadmierne podlewanie. Zaniedbanie odchwaszczania prowadzi do rozprzestrzeniania się problematycznych chwastów. Kolejnymi poważnymi błędami w dbaniu o murawę są nieprawidłowe dawki nawozu lub całkowity brak nawożenia, a także brak napowietrzania gleby.