Dla amatorów ryb drapieżnych takich jak szczupaki, sandacze, okonie czy sumy, producenci akcesoriów wędkarskich przygotowali całe mnóstwo różnego rodzaju przynęt imitujących ryby, płazy czy owady – naturalny pokarm drapieżników. Tego typu przynęty mają nie tylko obudzić ciekawość drapieżnika, ale także zachęcić go do podjęcia ataku i umożliwić jego skuteczne zacięcie, a następnie bezpieczne doholowanie do brzegu.
Spinningiści mogą dziś korzystać z szerokiego wyboru przynęt sztucznych typu twardego i coraz bardziej popularnych przynęt typu miękkiego, o których jeszcze kilkanaście lat temu można było tylko pomarzyć. Miękkie przynęty spinningowe są nie tylko tanie, ale i bardzo skuteczne w połowie niektórych gatunków ryb drapieżnych. A jakie są najpopularniejsze rodzaje tych przynęt?
Przynęty spinningowe typu twardego
W tej grupie przynęt prym wiodą woblery i różnego rodzaju blachy. Te pierwsze swoim wyglądem imitują małe okazy kolorowych ryb, co ma przyciągać zainteresowanie drapieżników. Woblery występują w szerokim wyborze typów. Możemy sięgać po woblery jednoczęściowe i dwuczęściowe – te drugie wykonują w wodzie charakterystyczny ruch, co może być skuteczną metodą wabienia drapieżników w wodach o mniejszej przejrzystości. Możemy wybierać woblery pływające i tonące, przeznaczone do prowadzenia na różnej głębokości wody. Drugi typ twardych przynęt spinningowych to blachy. W tym przypadku najczęściej stosowanym rodzajem przynęt są tzw. obrotówki, czyli przynęty z luźnym kawałkiem blachy w kształcie skrzydełka, które wykonuje ruch obrotowy podczas prowadzenia zestawu w wodzie, co wabi drapieżniki, zachęcając je do ataku. Blachy mogą mieć również kształt małych rybek (wahadłówki) i być dodatkowo ozdobione kolorową nicią lub piórkiem.
Przynęty spinningowe miękkie
Wielu współczesnych spinningistów bazuje wyłącznie na tym rodzaju przynęt, uważając je za najbardziej skuteczne w połowie ryb drapieżnych praktycznie każdego gatunku. Najczęściej wykorzystywane typy przynęt miękkich to tzw. kopytka, czyli rippery oraz twistery. Te pierwsze przynęty spinningowe używane są m.in. do połowu sandacza i suma. Drugie częściej przydają się podczas połowu okoni czy szczupaków. Ogólnie przynęty typu miękkiego stopniowo wypierają twarde przynęty sztuczne, które przez młodszych wędkarzy często określane są mianem reliktu przeszłości. Czy tak jest rzeczywiście? Niekoniecznie. Doświadczony spinningista w arsenale przynęt będzie miał z pewnością i przynęty typu miękkiego, i jakiegoś rodzaju obrotówkę lub realistycznie wyglądający wobler.