Polska to niezwykłe zabytki, rozwijająca się infrastruktura, a także wspaniałe widoki. Jako nieliczni posiadamy w granicach naszego państwa morze na północy a także góry na południu, a pośród nich przepiękne wyżyny, jeziora i niziny. By chronić te wspaniałe obszary przyrody powstały Parki Narodowe.
W Polsce posiadamy łącznie 23 Parki Narodowe, które zajmują wspólnie powierzchnię ponad 3278 kilometrów kwadratowych. Rozlokowane są one niemal po całym kraju – od Wolina (Woliński Park Nardowoy) na północnym zachodzie do Bieszczad (Bieszczadzki Park Narodowy) na południowym wschodzie. Zaledwie trzy województwa nie posiadają swojego Parku Narodowego: łodzkie, warmińsko-mazurskie i kujwasko-pomorskie.
Już niedługo liczba ta może wzrosnąć do 26, gdyż planowane są trzy kolejne Parki Narodowe: Jurajski Park Narodowy, Turnicki Park Narodowy oraz Mazurski Park Narodowy.
Jednym z najpiękniejszych Parków Narodowych jest Ojcowski Park Narodowy. Ten najmniejszyobszarowo Park założony został 1956 roku. Kryje on w sobie pigułkę piękna całej Polski. Przepiękną przyrodę w postaci pięknych białych, jurajskich skał będących rajem dla wspinaczy, rwącej rzeki zwanej Prądnikiem i tajemniczych jaskiń (może ich być nawet 700). Do tego piękny, średniowiczny zamek w Ojcowie górujący nad całą dolinką. OPN to miejsce doskonałe na niedzielne i świąteczne spacery. Można przyjechać tutaj samochodem – dojazd z Krakowa czy z Górnego Śląska jest bardzo wygodny – i spacerować całymi dniami przechodząc przez Bramę Krakowską czy koło krużgankami zamku w Pieskowej Skale.
Kolejnym niezwykle pięknym przykładem Parku Narodowego jest Roztoczański Park Narodowy. RPN to niewielki obszar znajdujący się w województwie lubelskim. Rozciąga się on na malowniczym Roztoczu, a został wytyczony już w 1974 roku. Jak każdy Park Narodowy również i RPN posiada swój znak – swoje godło – jest nim polski biały konik polski na zielono-żółtym tle. Ten koń w godle ma swoje historyczne uzasadnienie, gdyż posiada on wiekową tradycję. Kanclerz Wielki Koronny Jan Zamoyski już w XVI wieku potrafił docenić walory przyrodnicze tego obszaru i założył tutaj zwierzyniec (tak powstała nazwa miasta, które jest teraz siedzibą Parku Narodowego). W zwierzyńcu tym znajdowały się jelenie, rysie, dziki, wilki, żbiki a także dzikie konie tarpany – dzisiejszy symbol Parku. Ciekawostką jest że wciąż w tym parku znajdują się wolno, dziko żyjące konie polskie. Tylko w zimę konie te są dokarmiane przez ludzi.
Pozostałe Parki Narodowe to również interesujące historie, ale przede wszystkim piękne widoki i niezapomniany relaks i odprężenie. Każdy z nas powinien dobrze poznać te unikatowe formy ochrony przyrody.