Nie od dziś wiadomo, że efektywnie prezentująca się fryzura jest wizytówką atrakcyjności fizycznej każdej kobiety. Zdrowe, gęste włosy stanowią, bowiem część ciała zwracającą na siebie największą uwagę otoczenia. Niestety jakość owłosienia w dużej mierze zależy od stanu zdrowia, właściwie zbilansowanej diety oraz pielęgnacji i higieny skóry głowy. Nieprzestrzeganie pewnych zasad przyczynić się może do znacznego przerzedzenia czupryny.
W przypadku kobiet łysienie nierzadko związane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Najczęstszym powodem kłopotów z włosami jest niedoczynność tarczycy, wzrost poziomu testosteronu, anemia oraz zażywanie leków, takich jak pigułki antykoncepcyjne, tabletki antyzakrzepowe i antydepresyjne, lekarstwa na nadciśnienie.
W przeciwieństwie do ciąży podczas trwania, której włosy stają się silniejsze i bardziej witalne, poród staje się głównym powodem potęgującym wypadanie włosów. Już około 8 tygodni po urodzenia dziecka młode matki zauważają widoczne ujmy w owłosieniu. Dzieje się tak na skutek prolaktyny negatywnie oddziałującej na kondycję włosów. Pomimo wielu obaw naturalny proces odbudowy po około 9 miesiącach od porodu wraca do swego naturalnego rytmu. W gorszej sytuacji znajdują się jednak kobiety w okresie menopauzy. Zanik owulacji odpowiedzialny jest za obniżenie stężenia progesteronu i podwyższenie się poziomu androsteronu. W okres menopauzy wkraczają kobiety pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, rzadziej młodsze panie. Brak miesiączki i dominacja androgenów nad estrogenami prowadzi często do żeńskiego łysienia androgenowego, podczas, którego dochodzi do utraty włosów w części czołowej (charakterystyczne wysokie czoło) oraz przerzedzenia się owłosienia u szczytu głowy.
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów w okresie menopauzy?
W podobnej sytuacji konieczne jest wprowadzenie w plan czynności mających na celu zahamowanie procesu utraty. Dobroczynne działanie wykazują wówczas regularne masaże oraz zabiegi mezoterapii. Rewitalizacja włosów jest zabiegiem medycyny estetycznej polegającym na obstrzykiwaniu cienką igłą skóry głowy i dostarczeniu jej specjalnie skomponowanych koktajli odżywczych. W skład preparatów wchodzi głownie biotyna, DNA, krzem w ampułkach, minoksydyl i dexpanthenol.
Wypadanie włosów spowodowane menopauzą można również leczyć farmakologicznie. Hormonalna terapia zastępcza eliminuje problemy zdrowotne kobiet wkraczających w okres klimakterium, opóźnia proces starzenia się skóry i hamuje wypadanie włosów. Z badań wynika, że kobiety stosujące HTZ obserwowały znaczną poprawę kondycji włosów.
Alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej są fitoestrogeny- związki organiczne zawarte w roślinach pełniące obowiązki estrogenów. Uregulowanie gospodarki hormonalnej w okresie przekwitania jest jedyną szansą na zachowanie estetycznej fryzury.
Oczywiście dodatkową kurację stanowić mogą tabletki na wypadanie włosów zawierające cenne witaminy i minerały oraz preparaty działające zewnętrznie. Warto również zadbać o prawidłowo skomponowaną dietę bazującą na dostatecznej ilości białek, produktach zawierających biotynę, witaminę, A, C, witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3 i omega-6. Nie należy zapominać, że duży wpływ na kondycję włosów mają również żelazo, cynk, kwas foliowy, krzem oraz magnez.
Chcąc cieszyć się życiem w okresie pokwitania należy możliwie wcześnie zadbać o zdrowy styl życia wpływający na nienaganne funkcjonowanie całego organizmu. Profilaktyka jest, bowiem podstawą gwarantującą atrakcyjny wygląd w przyszłości.