Bezpieczeństwo stosowania poduszek powietrznych

Filed in Motoryzacja by on 19 grudnia 2015 0 Comments

Poduszki powietrze, są jak najbardziej potrzebne w aucie i mają zagwarantować osobom znajdującym się w samochodzie bezpieczeństwo. Należy jednak stosować się do kilku cennych wskazówek dotyczących stosowania poduszek powietrznych.

Pozycja kierowcy podczas prowadzenia pojazdu

Wiele osób błędnie przypuszcza, że obecność poduszek powietrznych wystarczy do zachowania bezpieczeństwa podczas podróży. Że wystarczy tylko fakt iż jest napis na kierownicy, bądź fotelu „airbag”. Tymczasem kierowca powinien zachować odpowiednią pozycję za kierownicą, aby uniknąć w razie zdarzenia drogowego niepotrzebnych uszczerbków na zdrowiu.. Brak zachowania odpowiedniej pozycji podczas prowadzenia pojazdu, może skutkować złamaniem nosa lub żeber, a także innymi konsekwencjami.

Poprawne ustawienie fotela kierowcy

Kierowcy, którzy ustawiają oparcie fotela zbytnio odchylone do tyłu, narażają się na urazy kręgosłupa podczas ewentualnej kolizji. Z kolei kierowcy siedzący w zbyt bliskiej odległości kierownicy są narażeni na obrażenia klatki piersiowej, nie tylko siniaki. Złamane żebro podczas kolizji drogowej może powodować przebicie płuca.

Kierowanie samochodem w okularach

Ciekawym faktem jest, że osoby noszące okulary są narażone podczas kolizji na urazy tkanki skórnej twarzy lub gałek ocznych. Aczkolwiek nie są to urazy zbyt poważne. Warto jednak podkreślić, że osoby noszące okulary są z kolei zabezpieczone przed działaniem środków chemicznych, które wypełniają poduszkę powietrzną. Niemniej jednak podczas kruszenia się szkła może dojść właśnie do urazów.

Podróż samochodem z małymi dziećmi

Osoby podróżujące z małymi dziećmi powinny zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo podczas jazdy. szczególnie ważne jest zapoznanie się z rozmieszczeniem poduszek podczas najmu auta z wypożyczalni samochodów. Na przednim fotelu pasażera z przodu może być umieszczone dziecko w foteliku samochodowym, ale umieszczonym tyłem do kierunku jazdy pojazdu. Należy jednak wyłączyć poduszkę czołową, o ile jest takowa możliwość w danym modelu samochodu. W przypadku przewożenia dziecka na fotelu pasażera przodem do kierunku jazdy, dziecko powinno być odsunięte do tyłu, a poduszka powinna być aktywna. Najlepszym rozwiązaniem we wspomnianym przypadku jest umiejscowienie dziecka wraz z fotelikiem na tylnej kanapie samochodu. Wówczas uniknąć można zbędnego kombinowania z wyłączaneim poduszek powietrznych.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *