Jeżeli decydujemy się na trzymanie kota w domu, zwłaszcza kiedy jest on jeszcze młody warto zaopatrzyć się w kuwetę. Jest to pojemnik do którego kociak się udaje, aby załatwić swą potrzebę. Ważne, żeby taka kuweta miała niski rant, bądź specjalne wejście, tak aby zwierzak mógł się tam dostać bez problemu. Rozróżniamy dwa rodzaje kuwet. Jedne są odkryte, drugie z kolei zamknięte. Niekiedy mają one rączkę, tak że można je przenieść w dowolne miejsce. Kuweta dla kota to jednak nie tylko ów pojemnik, ale też kilka akcesoriów, a należy też pamiętać o żwirku, ewentualnie piasku. Wśród podstawowych dodatków mówimy o filtrze, wycieraczce przed pojemnikiem, łopatce do żwirku, ewentualnie odświeżaczu do rzeczonej kuwety. Kuweta dla kota przeważnie jest prostokątna, ale istnieją też pojemniki narożne, które świetnie można dopasować do kąta w pokoju.
Kuwety kryte i odkryte
Mówiąc o krytych kuwetach najczęściej mamy na myśli taki pojemnik, w którym na przedzie znajduje się ruchoma klapka, przez jaką nasz kot dostaje się do środka. Filtr natomiast jest praktycznie standardem i mówimy tutaj najczęściej o materiale wykonanym z węgla aktywnego. Jest on zakładany w specjalnie do tego celu wykonanym otworze, najczęściej umieszczonym w górnej części pojemnika. Może to być więcej niż jeden filtr i istnieje możliwość ich wymiany. Filtr zapewni nam względną świeżość w kuwecie. W przypadku krytych kuwet dla kota możemy zdjąć górną część, bo pojemnik taki składa się zarówno, z górnej połowy, jak i tej podstawowej, dolnej. Najczęściej zdejmujemy górę, kiedy chcemy wymienić żwirek, lub oczyścić ją przy pomocy łopatki, która powinna być w każdym podstawowym zestawie. Jednakże kuweta dla kota może też mieć wysuwaną podstawę, z której to pozbywamy się nieczystości. Jest to o wiele bardziej praktyczne niż ciągłe otwieranie pojemnika i grzebanie się z odpadami. Co do wyglądu takiej kuwety, to istnieje bardzo wiele rodzajów o różnych finezyjnych kształtach, kolorach, czy nawet ilustracjach na pojemniku. Wybór należy już do nas, albo też do dzieci, które chcą mieć kotka i się nim opiekować. Nasuwa się pytanie czemu kuwety dla kota są albo kryte, albo otwarte? Czy nie mogłoby być jednego typu? Zamknięta bardziej skutecznie izoluje nieprzyjemne zapachy i jest bardziej estetyczna, zakrywa odpady. Może być jednak taka sytuacja, że kociak będzie się bał wejść do środka, stąd można wybrać kuwetę otwartą.
Korzystanie kota z kuwety
Jak przyzwyczaić naszego pupila, by taka kuweta dla kota spełniała swoją rolę? Nie jest to nic trudnego, gdyż wystarczy obserwować jak zachowuje się kotek. Kiedy się niespokojnie kręci i szuka sobie miejsca najwyraźniej chce załatwić potrzebę, i wówczas trzeba go zanieść do kuwety. Powtarzając ten zabieg w końcu kot sam zacznie się kierować do swojego wychodka.