Jak wybrać fotografa na ślub?

Filed in Ślub i wesele by on 20 stycznia 2013 0 Comments

Wstęp

Z artykułu dowiesz się jakie czynniki musisz wziąć pod uwagę poszukując fotografa na swój ślub. Poznasz cechy, jakimi powinien odznaczać się zawodowy fotograf ślubny oraz znajdziesz wskazówki odnośnie tego, jak współpracować z fotografem w dniu ślubu, aby osiągnąć doskonałe efekty.

Współczesny fotograf ślubny

Polski rynek fotografii ślubnej w ciągu ostatnich 10 lat przeszedł niesamowitą transformację. Dawniej fotograf ślubny jawił się jako niedbale ubrany mężczyzna w średnim wieku, koniecznie z wąsem, zawsze z obdartą torbą na ramieniu, wpychający się we wszystkie dostępne zakamarki w celu umożliwienia sobie zrobienia zdjęć. Choć może jest to nieco humorystyczny i przerysowany, opisuje on dość wiernie wizerunek fotografa z poprzedniej „epoki”. Dziś profesjonalny fotograf ślubny prezentuje się zgoła inaczej. Jest to młody człowiek, schludnie, niekiedy wręcz elegancko ubrany, zadbany i dobrze wychowany. Zdecydowaną większość stanowią mężczyźni, choć kobiety-fotografki w niczym nie ustępują swoim kolegom. Oczywiście, to nie powierzchowność czyni jednak największą różnicę. Ta bowiem się bowiem w całkowitej zmianie podejścia do tworzenia ślubnych fotografii. Dziś nie ustawia się na tle sztucznego stawu i zmusza ich do uśmiechu. Prężnie rozwija się w Polsce technika reportażu ślubnego. Do fotografii ślubnej dostają się także coraz częściej domieszki fotografii mody oraz stylu glamour. Rozwój fotografii ślubnej nie byłby jednak możliwy bez zmian w mentalności osób zajmujących się dokumentowaniem uroczystości ślubnych. Współczesny fotograf ślubny zdaje sobie sprawę z konieczności rozwoju, jest ambitny, wytrwale dąży do znalezienia swojego własnego stylu. To właśnie wypracowanie unikalnego sposobu tworzenia zdjęć ślubnych jest dla fotografa bramą, przez którą dostaje się do elity polskich fotografów ślubnych.

Klasyfikacja fotografów ślubnych

Fotografów ślubnych można podzielić na grupy według dwóch prostych klasyfikacji: podział pod względem osobowości oraz podział pod względem stylu. Oczywiście są to dwie z wielu możliwych klasyfikacji, ale prawdopodobnie, to właśnie one w największym stopniu ułatwią poszukiwanie fotografa na twój własny ślub.

Podział ze względu na osobowość fotografa

  • Dyskretny (ninja) – do tej grupy należą głównie zagorzali reporterzy, którzy w najmniejszym stopniu nie będą ingerować w przebieg dnia ślubu. Będą starali się pozostać niewidoczni, z dystansu dokumentując wydarzenia dziejące się dookoła. Po takich osobach nie należy spodziewać się interakcji i wskazówek.
  • Otwarty, komunikatywny, pomocny – czyli fotografowie, którym zależy, aby nawiązać kontakt z Parą, stworzyć relację, dzięki której część Par Młodych może czuć się bardziej komfortowo. Tacy fotografowie chętnie rozmawiają z gośćmi, uśmiechają się dużo. Chętnie pomogą przyszyć guzik, czy uspokoją zdenerwowaną Mamę. Nie oznacza to jednak, że takie osoby na siłę próbują zwrócić na siebie uwagę.

Nie ma tutaj lepszego lub gorszego wyboru. Musisz wybrać fotografa, z którym według ciebie będzie najwygodniej współpracować.

Podział ze względu na styl pracy

  • Reportaż ślubny – tacy fotografowie raczej niechętnie ingerują w przebieg uroczystości, rzadziej ustawiają Młodych w konkretnych miejscach tak, aby tło było korzystniejsze. Zwykle nie będzie im przeszkadzać wieszak lub pudełko widoczne w kadrze podczas fotografowania przygotowań Panny Młodej.
  • Połączenie reportażu z fotografią portretową – ci fotografowie chętnie dokumentują przebieg uroczystości, ale równie chętnie zaaranżują sytuacje, w których będą mogli wykonać kilka zdjęć zgodnie z ich wyobrażeniami, pomagają, podpowiadają. Można przyjąć, że ta grupa stanowi większość.
  • Pan „ze studiem w plecaku” – część fotografów pracuje z asystentami, którzy pomagają im korzystać podczas fotografowania z różnego rodzaju dodatkowych źródeł światła. Ci fotografowie pewnie czują się w stylizowanej fotografii, w aranżowaniu ujęć i wykonywaniu ich w kontrolowanym środowisku. Będą dążyć do tego, aby ujęcia były tak doskonałe jak to możliwe.

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Najpierw należy zapoznać się z galeriami fotografów dostępnych w sieci. Trudno tutaj o specjalną taktykę. Po prostu wybierz tych fotografów, których zdjęcia najbardziej cię poruszają. Koniecznie obejrzyj blogi tych fotografów, ponieważ w portfolio znajdziesz tylko najlepsze z najlepszych zdjęć, a to właśnie blog da ci rzeczywisty pogląd na to, jak wyglądają kompletne kolekcje zdjęć wykonywanych przez danego fotografa. Następnie odpowiedz sobie na pytanie, jaka mieszanka opisanych powyżej cech sprawi, że będziesz czuć się komfortowo w obecności wybranego fotografa. Jak poznać te odpowiedzi? Najprościej, poprosić o spotkanie. Umówcie wspólnie się z fotografem w kawiarni, bądź w jego studiu lub biurze. To dobra okazja, aby fotograf mógł opowiedzieć wam o sobie, być może zaprezentować dodatkowe zdjęcia lub albumy.

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *