Ewidencja Czasu Pracy, nazywana również w skrócie RCP, to zagadnienie niezwykle istotne dla każdego pracodawcy. Rejestrowanie obecności pracowników jest jednym z ważniejszych obowiązków przedsiębiorcy względem osób przez niego zatrudnionych. Obowiązek ten wynika z zapisów prawa, a w szczególności Kodeksu Pracy. Brak stosownego rejestru może wprost skutkować poważnymi konsekwencjami m.in. prawnymi, ale również związanymi z wydajnością pracowników.
Ewidencja czasu pracy – realia rzeczywistości
Pomimo zasadniczego znaczenia, jakie odgrywa w przedsiębiorstwie ewidencja czasu pracy, często temat ten traktowany jest w sposób drugorzędny i w związku z tym nie poświęca się temu zagadnieniu wystarczającej uwagi i staranności. Zwykle fakt ten wynika z nieodpowiedniej organizacji pracy w firmie, braków kadrowych lub trudności w przypisaniu zadań pracownikom, którzy nie są merytorycznie do nich przygotowani. Często pojawia się również niechęć do sporządzania i rozliczania tradycyjnych list, ze względu na stopień ich komplikacji. Niekiedy przedsiębiorcy przyjmują strategie skupiania się na głównych kierunkach prowadzenia oraz rozwoju swojego biznesu, pomijając kwestie poboczne, jaką jest z pewnością ewidencja czasu pracy, nie doceniając wprost płynących z niej korzyści, również finansowych.
RCP – dla tych co potrafią liczyć
Ażeby oszczędzić czas i pieniądze z pomocą przychodzi przedsiębiorcy elektroniczna elektroniczna ewidencja czasu pracy. Wyklucza ona konieczność obciążania pracownika dodatkowymi zadaniami i pozwala wykorzystać jego czas i umiejętności na realizację zadań kluczowych dla firmy. A jest to jedna z wielu korzyści, jaką można by tu przytoczyć. Pieniądze, które można bezpośrednio oszczędzić w wyniku uszczelnienia rozliczeń czasu są zależne przede wszystkim od wielkości i rodzaju przedsiębiorstwa. Nie wolno zapominać, iż równolegle istnieje wiele innych czynników bezpośrednio i pośrednio wpływających na rentowność takiej ewidencji czasu pracy – może to być zwiększenie produktywności, dyscypliny zatrudnionych pracowników itp. W zdecydowanej większości przypadków sumaryczne zyski kilkukrotnie, a niekiedy kilkunastokrotnie, przekraczają wkłady poniesione na zakup i utrzymanie RCP.
Trendy na rynku krajowym wskazują, że coraz częściej już mikro i małe firmy inwestują w rozwiązania ewidencji czasu pracy (szczególnie te dostępne on-line), dostrzegając w niej narzędzie usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Takie rozwiązania zresztą, w odniesieniu do tradycyjnych metod papierowych, przynoszą same korzyści. Błędne jest przeświadczenie, funkcjonujące jeszcze w niektórych kręgach biznesowych, iż aby używać systemów RCP należy zatrudniać wiele osób. Dziś aby miało to sens i przynosiło realną korzyść wystarczy zatrudnianie kadry zaledwie kilkuosobowej.
Idzie ku lepszemu
Ewidencja czasu pracy, wbrew pozorom, może być prosta i skuteczna, gdy wspomożemy się najnowszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Do niedawna blokadą dla większości firm były nie tyle same koszty zakupu i eksploatacji urządzeń, co poziom skomplikowania oferowanych systemów RCP. Liczne wymogi techniczne jak np. istniejąca infrastruktura kablowa, serwer bazodanowy czy kadra potrafiąca obsłużyć system były czymś w rodzaju soli szybko trzeźwiącej. Obecnie dzięki zastosowaniu powszechnych metod komunikacji powyższe rozwiązania są dostępne na wyciągnięcie ręki i to bez ponoszenia dużych kosztów. Najlepszym przykładem może być tu ewidencja czasu pracy Czas.pro. Wg deklaracji zamieszczonych na stronie w czasie jednej doby można uruchomić w pełni działający system wydatkując mniej niż tysiąc złotych.
Podsumowując, wprowadzenie nowoczesnego systemu ewidencji czasu pracy jest rozwiązaniem godnym uwagi zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Tak jak dziś nie wyobrażamy sobie księgowości bez komputerów – tak zapewne w przeciągu kilku lat stanie się również z ewidencją czasu pracy. Kartki i długopisy zostaną zastąpione przez rejestratory RCP.
Jak ktos pracuje uczciwie to i taka ewidencja czasu pracy mu nie straszna a jak ktos kombinuje to na wszystko bedzie narzekal. Tacy ludzie