Firmy transportowe świadczą usługi z zakresu przewozu towarów w ramach transportu krajowego i transportu międzynarodowego. Zdarzają się zlecenia, które wymagają przewozu towarów na bardzo duże odległości, co może stanowić ogromne wyzwanie dla firm transportowo-spedycyjnych. Często w takich sytuacjach z pomocą przychodzi wówczas transport multimodalny. Jest to rozwiązanie polegające na wykorzystaniu do transportu towarów różnych gałęzi transportu na przykład transportu lądowego i morskiego.
Co warto wiedzieć na temat transportu multimodalnego?

Transport multimodalny polega na transporcie towarów z wykorzystaniem przynajmniej dwóch różnych gałęzi transportu, ale opierający się na jednej umowie. Cały proces transportu mimo wykorzystania różnych rodzajów transportu odbywa się na podstawie jednej umowy i jednego dokumentu przewozowego, a także jednej opłaty, co jest niezwykle korzystne dla zleceniodawcy. Usługa transportowa w ramach transportu multimodalnego jest koordynowana przez Operatora Transportu Multimodalnego, którego zadaniem jest organizacja transportu, zarządzanie tym transportem oraz skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Dodatkowo, do obowiązków Operatora Transportu Multimodalnego należy trzymanie pieczy nad powierzonym towarem od chwili przyjęcia do czasu dostarczenia do miejsca docelowego. Funkcję takiego operatora może pełnić spedytor, logistyk lub przewoźnik. Bierze on pełną odpowiedzialność za powierzony towar, a także jego ewentualne uszkodzenia, niekompletność czy nieterminową dostawę.
Operator Transportu Multimodalnego może związać się umową z innymi przewoźnikami w celu usprawnienia pracy, ale wówczas jest dodatkowo odpowiedzialny za monitorowanie i nadzorowanie pracy tych przewoźników. Wszystkie te odpowiedzialności operatora zostały opisane w dokumencie “FIATA Multimodal Transport”, który powstał w latach 90-tych. Jest to najważniejszy dokument w transporcie multimodalnym, który pozwala na duże usprawnienia transportu międzynarodowego towarów.
W ramach transportu multimodalnego wyróżniane są różne typy takie jak przewozy samochodowo-kolejowe, samochodowo-wodne, samochodowo-kolejowo-wodne, samochodowo-lotnicze, samochodowo-kolejowo-lotnicze, samochodowo-morskie, kolejowo-morskie oraz samochodowo-kolejowo-morskie.
Największą zaletą transportu multimodalnego towarów jest po pierwsze możliwość ograniczenia niezbędnych do transportu dokumentów. Jest ich zdecydowanie mniej, niż w przypadku gdyby osobno były organizowane przewozy w ramach różnych gałęzi transportu. Dodatkowo, drugą zaletą jest skrócony także czas przewozu towarów, dlatego transport multimodalny wykorzystuje się coraz częściej i coraz chętniej w ramach transportu międzynarodowego, aby usprawnić proces przepływu towarów od producenta do konsumenta. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie kosztów przewozu towarów wynikające z obowiązywania tylko jednej umowy w ramach różnych gałęzi transportu.