Cudzoziemcy wykupują hiszpańskie nieruchomości

Filed in Biznes by on 11 stycznia 2017 0 Comments

Hiszpania przez szereg lat była niekwestionowanym liderem na zagranicznym rynku nieruchomości. Powodów takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Inwestorów przyciągały od zawsze piękne kurorty wypoczynkowe, ciepły klimat, wspaniałe krajobrazy, a także lokalne zwyczaje, kuchnia, kultura i dziedzictwo. Również hiszpańskie prawo jest bardzo przychylne cudzoziemcom i pozwala na swobodne nabywanie własności prywatnej oraz nieruchomości.

Nieruchomości z Hiszpanii cieszyły się szczególną popularnością wśród Rosjan w latach 90-tych. Wybrzeże pełne pięknych plaż stało się sposobem na spędzanie wakacji. W pewnym momencie zaczęto postrzegać te rejony jako dobre miejsce do stałego zamieszkania. Od niemal dwóch dekad zagraniczni inwestorzy kupują nieruchomości w Hiszpanii z myślą o przeprowadzce.

Przed globalnym kryzysem nastąpił prawdziwy rozkwit branży budowlanej na Półwyspie Iberyjskim. Do pracy na Zachodzie wyjeżdżali nawet nasi rodzimi fachowcy, na których było ogromne zapotrzebowanie. W efekcie powstało wiele nowych lokali, budynków, mieszkań i domów, które po nadejściu kryzysu nie zdobyły właścicieli. Obecnie sytuacja się poprawiła, choć ceny nieruchomości wciąż mają o wiele niższe ceny niż kilka lat temu (zwłaszcza biorąc pod uwagę inflację).

Co skłania do kupna nieruchomości w Hiszpanii? Przede wszystkim klimat, który przez cały rok pozostaje przyjazny i nie wymaga specjalnego przystosowania. Zimy są łagodne, a zatem nie ma potrzeby inwestowania w kosztowne ogrzewanie. Drugim ważnym aspektem jest brak dużych, obciążających środowisko ośrodków przemysłowych, a to oznacza ekologiczne uprawy i czyste powietrze. Wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności na terenie Hiszpanii i z dużym powodzeniem prowadzi swój biznes. Dzieje się tak ze względu na duże wsparcie ze strony państwa, które wyciąga pomocna dłoń ku innowacjom biznesowym. W ten sposób wielu przybyszów z zagranicy łączy przyjemne z pożytecznym – mieszka w ciepłym rejonie i jednocześnie czerpie z tego zyski. Widać to nie tylko w dużych kurortach, ale w nawet niewielkich miejscowościach. Coraz rzadziej dziwi widok obcokrajowca, który serwuje hiszpańską kuchnię we własnym lokalu, prowadzi kawiarnię, hostel lub pensjonat. Niektórzy pokładają w tym rejonie nadzieję na ciepłą i spokojną emeryturę w uroczym miejscu i we własnym mieszkaniu. Z pewnością warto przyjrzeć się hiszpańskiemu rynkowi nieruchomości, dopóki ceny lokali utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. Duże zainteresowanie nieruchomościami hiszpańskimi wkrótce może odwrócić trend, a ceny mieszkań zaczną rosnąć.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *