Regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich to zabiegi, które pozwalają utrzymać murawę w dobrej kondycji przez cały sezon rozgrywek i umożliwiają rozwiązanie powstałych problemów takich jak przesuszenie trawy, ubytki w murawie, twarda, zbita gleba czy słabsza przepuszczalność wody i powietrza do korzeni trawy i jej słabsze ukorzenienie.

Regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje takie zabiegi jak dosiew traw oraz głębokie spulchnianie gleby. Problemy wspomniane powyżej mogą powstać na przykład podczas bardzo upalnego lata i nieprawidłowo wykonywanego zabiegu jakim jest nawadnianie boisk piłkarskich. Przyczyną mogą być również chwasty czy choroby na przykład pleśń śniegowa, podczas której resztki obumarłych roślin zalegają pod warstwą śniegu i zaczynają gnić, pleśń zaczyna się rozwijać i może doprowadzić do ubytków trawy na powierzchni boiska. Nie bez znaczenia jest także stopień eksploatacji boiska sportowego, ponieważ jeśli boisko jest bardzo często użytkowane to murawa jest narażona na zdecydowanie większe obciążenia i zniszczenia. Dodatkowo, znaczenie ma również wiek trawy, bowiem z biegiem lat zdolność darni do reprodukcji spada i pojawia się potrzeba dosiewu nowych nasion trawy. Regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich umożliwiając rozwiązanie powyższych problemów i pozwalając na utrzymanie murawy w dobrej kondycji i jest świetnym sposobem na gęsty trawnik.
Kilka słów o zabiegach regeneracyjnej pielęgnacji boisk piłkarskich
Dosiew traw polega na zasianiu nowych nasion bez przekopywania powierzchni boiska. Pozwala na uzupełnienie powstałych ubytków w murawie lub miejsc, które zaczynają się przerzedzać. Ponadto, dosiew traw umożliwia zwiększenie różnorodności traw, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, choroby, szkodniki, chwasty czy mech. Dosiew traw jest odpowiedzią na pytanie co zrobić, by murawa była cały czas zwarta, gęsta i soczyście zielona. Dosiew traw dobrze jest przeprowadzić razem z innym zabiegiem jakim jest piaskowanie boisk, ale najlepiej po wcześniejszym przygotowaniu boiska poprzez zabieg wertykulacji i napowietrzania gleby. Warto również wiedzieć, że po zasianiu nowych nasion należy zadbać o prawidłowe nawadnianie boisk piłkarskich tzn. w pierwszej kolejności po zasianiu intensywny strumień, w kolejnych dniach zaleca się podlewanie każdego dnia ale delikatnym strumieniem, a po wykiełkowaniu nasion według reguł jakie obowiązują kiedy wykonujemy standardowe nawadnianie boisk piłkarskich – nieco rzadziej, ale większą ilością wody.
Regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich to również głębokie spulchnianie gleby, które polega na nacięciu podłoża boiska przy użyciu specjalistycznych noży na dużą głębokość około 20-25 cm. Noże w trakcie nacinania wibrują w pionie i poziomie, co dodatkowo pozwala na spulchnienie gleby. Co istotne, jest to zabieg, który nie powoduje uszkodzeń wierzchniej warstwy murawy. Po zabiegu głębokiego spulchniania struktura gleby staje się mniej zwarta oraz polepsza się dostęp wody, tlenu i składników odżywczych do systemu korzeniowego trawy. Wpływa również na szybsze odprowadzanie wody z płyty boiska, dzięki czemu woda nie zalega na płycie boiska.